KAPAT
KAPAT
Haberler / PAZAR / Lezzet porsiyonla değil, kiloyla!

Lezzet porsiyonla değil, kiloyla!

Lezzet porsiyonla değil, kiloyla!
28 Aralık 2008, Pazar

Bu hafta bir değişiklik yapıp İstanbul'un dışı sayılabilecek bir yere açılmak ve eti kendi ellerimle pişirip yemek istedim. Malum bir mangalın başına oturup kendi isteğinize göre pişirip yemenin keyfi ne de olsa bambaşkadır. Tam da aradığım türden bir mekanı Habibler Köyü'nde buldum.

Küçükoğlu Çiftliği isimli mekan bir restoran olması yanında kocaman bir tesis. Restoran kısmında her masaya konulmuş adamakıllı ocağın başına oturup, etleri kömür ateşinde çevirerek mekanın sahibi Ahmet Küçükoğlu ile sohbete koyuldum.

Küçükoğlu Çiftliği, adından da anlaşılacağı üzere resmen bir çiftlik. Tesisin içerisinde koyun, koç ve inekler yanında iki adet deve ve bir tane devekuşu ile leylek var. 15 yıl önce adaklık kurban olarak hizmet vermek maksadıyla açılan tesis, daha sonra insanlara restoran hizmeti veren bir yere dönüşmüş. İyi de olmuş. Ancak yine adak kurbanlarınızı kesebileceğiniz altyapısı var. 16 dönümlük geniş bir araziye sahip Küçükoğlu Çiftliği esasında bir aile şirketi. Mekanın sahibi Ahmet Küçükoğlu'nun yıllardır dişiyle-tırnağıyla kazıyarak oluşturduğu bu yerde bulunan mezbahanede kesim yapılabiliyor. İki veteriner kontrolünde yapılan kesimler daha sonra damgalanarak hem dışarıya hem de mekanda lezzetli ve helal et yemek isteyen müşterilere sunuluyor. Ancak buradaki uygulama öyle porsiyon hesabı değil. Etleri alt kattaki market bölümünden yarım ya da bir kiloluk paketlerden seçiyorsunuz. Dilerseniz yine yanına paketlenmiş yeşil biber ve mantarı da ilave ettirip üst kata çıkıyorsunuz. Ee iş bitiyor mu? Hayır asıl işlem yeni başlıyor. Kolları sıvıyorsunuz ve her masanın kenarına konuşlandırılan mangallara konulan kömür ateşinin üzerine, aldığınız etleri dizip pişirmeye başlıyorsunuz. Etler kızarıp piştikçe sabırsızlanan midenize sıcak sıcak indiriyorsunuz. Daha ne olsun? Ocakbaşı keyfini bundan daha iyi yaşamak mümkün değildir herhalde.

Restoran kısmında nereden bakarsanız bakın 50-60 masa ve mangal var. Hafta sonları ve akşam üzeri bütün bu masaların dolduğunu hatırlatalım. Atrikot, köfte, pirzola, böbrek, sucuk ve tavuk yemek isteyenlerin tercih ettiği mekanda ne yalan söyleyeyim ne varsa denedim. Fikrimi sorarsınız, hepsi de harikaydı. Etlerin terbiyesi ve lezzeti yerindeydi. Yanında verilen kızarmış ekmekler, yediğim manda yoğurdu (ki dışarıdaki bir mandıradan toprak kaplarda özel olarak getiriliyor) nefisti. Sucuklar zaten tesis içerisindeki bir fabrikada yapılıyormuş, tadına doyum olmuyor doğrusu. Tadına doyamayanlar elbette alt kattaki satış reyonundan özel olarak paketlenmiş ürünleri alarak evlerine götürebilirler. Dilerseniz birkaç gün öncesinden istediğiniz bir hayvanı satın alıp (kilosu 7,5 YTL) orada kestirerek kendinize ve dostlarınıza bir ziyafet verebilirsiniz. Yani 'kendin pişir kendin ye' boyutu aşılmış, iş 'kendin kes kendin ye' olayına dönmüş. Ahmet Küçükoğlu, 50 kişinin hizmet verdiği bu tesiste düğün yemekleri de verdiklerini belirtiyor. "Rabb'im ne yapacağımızı ilham etti, iş geliştikçe gelişti. Yemek aklımızda bile yoktu, adaktan başka bir sektöre girmiş olduk. Şu anda da gayet güzel götürüyoruz çok şükür." diyen Küçükoğlu, damak zevkini ve hijyenik şartları önemseyen insanları mekanlarına beklediklerini belirtiyor. Mekanın otopark sorunu yok, mescidi ise mevcut. Eski bir bina olması nedeniyle tesisin bir restorasyona ihtiyacı olduğu da açık.

Ne diyelim, kendinize ve dostlarınıza ziyafet çekmek isterseniz hiç gecikmeyin derim. Her gece 22.00'ye kadar açık olan Küçükoğlu Çiftliği'nde karnınızı bir güzel doyurduktan sonra üzerine nefis bir semaver çayı içmeyi de unutmayın.


İstanbul'dan lezzete yol gider

Küçükoğlu Çiftliği

Habibler Köyü No: 1 Eski Edirne Asfaltı

Tel: 0212 595 35 40 - 41

www.kucukoglu.net

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir