KAPAT
KAPAT
Haberler / AİLE-SAĞLIK / Hafızların mutlu günü bir düğüne dönüştü

Hafızların mutlu günü bir düğüne dönüştü

Hafızların mutlu günü bir düğüne dönüştü
16 Mayıs 2011, Pazartesi

Manisa Akhisar Hilaliye ile Bahçelievler Hafız Ali Kur'an kursunda dün binlerce insanın katıldığı törenler yapıldı. Akhisar'da 45, İstanbul'da ise 12 kişi hafız olarak mezun oldu. Akhisar'da konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bir insanın 15 günde Kur'an'ı öğrenebileceğini ifade etti.

Bahar mevsimi ve açan güneş içimizi ısıtırken pazar gününün neşesine hafızlık cemiyetlerinden yankılanan Kur'an sesleri ayrı bir güzellik kattı. Dün İstanbul ve Manisa'da hafızlıklarını bitiren talebelerin mutlu bir düğüne dönüşen mezuniyet törenleri vardı. 3 bin hafız yetiştiren Manisa Akhisar'daki Hilaliye Kur'an Kursları, 36'ncı kez mezuniyet törenine ev sahipliği yaparken, İstanbul Bahçelievler Hafız Ali Kur'an Kursu'ndan da 12 hafız mezun oldu. Manisa Akhisar'daki törene katılan Güney Afrika'dan dünya Kur'an okuma birincisi Abdurrahman Sadien, Kur'an tilavetiyle gönülleri coşturdu.

Mardin'den Ordu'ya, Van'dan Muğla'ya kadar Türkiye'nin değişik yörelerinden öğrencileri ağırlayan Hilaliye Kur'an Kursu'ndan dün 23'ü erkek, 22'si bayan 45 hafız mezun oldu. Hafızlık cemiyetine katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Bir insan 15 gün ayırsa Kur'an'ı başından sonuna okumayı öğrenir. Bu kitap bizi Yaratıcı'mızla diyalog haline sokuyor, elimize aldığımızdan itibaren Yaratıcı ile diyalog kuruyor, onunla konuşuyoruz. Kur'an'a uzak duran bir mümin düşünün ki Cenab-ı Allah'la diyalog, konuşma nimetinden mahrum bırakarak bir hayat sürüyor." dedi. "Yarım asırdır ülkenin dini, manevi hayatına büyük zenginlikler katan Hilaliye'nin kurucusu başta merhum Şahin Yılmaz Hocamıza ve ona destek olanlara şükran borcumuzu ifade etmeye geldik. Kendilerine ahirette sonsuz rahmetler diliyorum." ifadelerini kullanan Prof. Dr. Görmez, genç hafızlar için de, "Medeniyet kubbemizi ayakta tutan birer alim olarak hizmet etmelerini niyaz ediyorum." temennisinde bulundu. Görmez, "Hafızlık geleneği Peygamberimiz ve ashabıyla başlayan gelenek, daha sonra müesseseleşti. Başka hiçbir kitaba nasip olmamıştır." diye konuştu. Yüce Rabb'imizin hafızlara meleklerle birlikte olacaklarını buyurduğunu söyleyen Görmez, hafızların anne ve babalarının başlarına ise cennette birer taç giydirileceğinin müjdelendiğini ifade etti. Türkiye genelinde Diyanet'ten diploma almış 117 bin tescilli hafızın bulunduğu bilgisini veren Görmez, diploma almamış olanlarla birlikte bu sayının çok daha fazla olduğunu kaydetti. Hilaliye Kur'an Kursları'nın kurucusu Şahin Yılmaz Hocaefendi'nin oğlu, Hilaliye Eğitim Vakfı Başkanı hafız Abdullah Yılmaz da Kur'an eğitimine yönelik 38 bin metrekare inşaat alanı olan Hilaliye Eğitim Tesisleri inşa edeceklerini duyurdu.

İstanbul Bahçelievler Hafız Ali Kur'an Kursu'ndaki törende İstanbulluları bir araya getirdi. 12 hafız mezun eden kursun müdürü Cemil Toker, kursun dört yıldır eğitimini sürdürdüğünü ve her yıl ortalama 10-15 hafız yetiştirdiğini belirtti. Dinleyicilerden, çocuklarını Kur'an kurslarına göndermelerini isteyen Toker, yüce Kur'an'ın sadece fakir fukara kitabıymış gibi algılanmasının kabul edilemez olduğunu belirtti ve tüm ailelerin Kur'an'a gereken önemi vermeleri gerektiğini vurguladı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir

EN ÇOK OKUNANLAR