KAPAT
KAPAT
Haberler / AİLE-SAĞLIK / Novalgin iğneyi bilinçsiz kullanmayın

Novalgin iğneyi bilinçsiz kullanmayın

15 Ekim 1995, Pazar

Tüm dünyada yakından tanınan Novalgin adlı ağrı kesici etkin maddesi "metamizol" sebebi ile her geçen gün daha fazla insanın ölümüne sebep oluyor.

Bunlardan en sonuncusu, başağrısına dayanamadığı için Novalgin iğne yaptıran Nuray Yılmaz oldu. Daha önce şubat ayı içerisinde Halkalı'da yaşanan bir başka olayda ise Nesrin Karakoyun adlı kişi Novalgin iğne kullanımı sonucu ölmüştü. İlaç ABD ve Japonya başta olmak üzere pek çok ülkede yasakken bizde ençok satan ilaçlar listesinde ilk sıralarda yer alıyor. İlaç, "anafilaktik" adı verilen ani şoka sebep olup ölümlere yolaçıyor. Uzun vadede kullanımlarda ise kan yapısında mutlak bozulmalara sebep oluyor.

Novalgin, etkin maddesi "metamizol" sebebi ile iğne yapılan kişiyi "anafilaktik" adı verilen bir çeşit "şoka" sokup ölümüne sebep olabiliyor. Uzun vadeli kullanımda ise kemik iliğinde kan yapımını bozuyor. İlacın mutlaka yan etkisinin görüldüğünü söyleyen Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Berkan, bilinçsiz kullanımlarda büyük problemlere sebep olabileceğini söyledi.

"İlacın bilinçsiz ve uzun vadeli kullanımlarında derin kansızlıklara sebep olur. Kanın yapısında buzulmalara sebep oluyor. Böyle olmasına rağmen ilacın kullanımı çok bilinçsiz. Başı ağrıyan hemen bir novalgin iğne yaptırıyor. Oysa Novalgin, duyarlı vücudlarda ölümle sonuçlanan şoka sebep olabiliyor" diyen Berkan, ilacın zararlı olmasına rağmen çok satması ve rağbet görmesinin en önemli sebebinin halkımızın içine düştüğü ekonomik sıkıntılar olduğunu kaydetti. Hastaların doktor yerine eczaneye gidip bir ağrı kesici iğne yaptırdığını ifade eden Prof. Dr. Tayfun Berkan, halkın mutlaka bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Novalgin türü ağrı kesici maddelerin ABD ve Japonya başta olmak üzere pekçok ülkede yasak olduğunu söyleyen İzmir Eczacılar Odası Başkanı Levent Kamacık ise ilacın 'yeşil reçete' ile satılması gerektiğini kaydetti. İlacın Avrupa'da sıkı denetim altında olduğuna işaret eden Kamacık, "Ülkemizdeki sağlık sisteminin karmaşası bu ilaç olayında da önümüze çıkıyor. Bu tip ilaçların yan etkileri ve yol açtığı problemler belli ama hiçbir yetkili çıkıp da olaya müdahale edemiyor. Bizde bir siyasi otorite ve ciddeyet yok" dedi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir