KAPAT
KAPAT
Haberler / AİLE-SAĞLIK / Omurilik ameliyatında çığır açtı

Omurilik ameliyatında çığır açtı

Omurilik ameliyatında çığır açtı
- SAKARYA
14 Ekim 2012, Pazar

Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Kamil Çağrı Köse, geliştirdiği teknikle yüksek felç riski taşıyan omurilik ameliyatını gerçekleştirdi. Köse, ağır omurilik eğriliği yaşayan 3 hastanın hem belini hem sırtını aynı anda düzeltmeyi başardı. Tıp tarihinde ilk olan bu ameliyat, uluslararası tıp dergilerinde de yayımlanarak tüm dünyaya duyurulacak.

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Kamil Çağrı Köse, dünyada pek çok hekimin çok cesaret edemediği ameliyatı gerçekleştirdi. Geliştirdiği teknikle ilk kez ‘iki seviyeli omurga kesisi’ yaparak ağır omurilik eğriliği yaşayan 3 hastanın (ankilozan spondilit) hem belini hem sırtını düzeltmeyi başardı. Köse, “ankilozan spondilit” hastalığının, kalça, leğen kemiği, leğen kemiğinin omurga ile ilgili olan eklemini, omurganın kendi içindeki bütün eklemlerini etkileyen romatizmal bir hastalık olduğunu belirterek, bunun omurilik eğriliğine, sırt kamburlarına sebep olduğunu söylüyor. Köse, “Hastalar dayanılmaz ağrılar çekiyor. Önüne bakamıyor. Rahat nefes alamıyor. Kalp ve akciğerlere baskı uyguluyor. Omurilikleri donduğu için örneğin otomobil içinde ani frenlemelerde veya bazen kalça üstüne sert düşme ile bile kafanın ağırlığı sebebiyle boynu kırılan hasta gördüm.” diyor.

    Köse, geliştirilen yeni yöntemin, omuriliğin hem arkasından hem önünden omurgayı kemik olarak tamamen çıkartıp uygun bir açıyla, omurgaya vidalar ve çubuklar yerleştirerek düzeltme esasına dayandığını ifade ediyor. Dünyada normal uygulamada omurgayı çepeçevre kesme işlemi omuriliğe temas açısından felç ve büyük damar yaralanması sebebiyle ölüm riski taşıdığı için tek seviyeden yapıldığını hatırlatan Köse, bunun sonucu olarak da bel düzeltilirken sırtta eğrilikler kalabildiğini vurguluyor. Yeni uygulamada, hastada hem sırt hem bel bölgesinden aynı seansta ve bir kerede iki farklı seviyeden bu işlemi gerçekleştirdiklerini dile getiren Köse şu bilgileri veriyor: “Çok ciddi düzeyde eğriliği olup tekli kesi ile omurgası düzeltilemeyecek durumda olan 3 hastayı iki seviyeli omurga kesisi yaparak tedavi ettik. Normal insan omurgasına yakın bir düzelme sağladık. Hastalarımızın hem beli hem de sırtı düzeldi. İki hastayı taburcu ettik, bir hastamızı da taburcu edeceğiz. Yaptığımız literatür taramasında gördük ki şu ana kadar yayınlanmış tıp literatüründe aynı seansta iki seviyeli omurga kesisi yapılarak düzeltilmiş hasta yok.”

    Köse, ameliyatın yabancı uluslararası tıp dergilerinde yayınlanmak üzere hazırlığını yaptıklarını belirterek, “Umudumuz o ki yurtdışında da yurtiçinde de omurga cerrahisi ile ilgili uğraşan kişiler bu hastalarda bu tekniği daha rahat uygulayabilirler. Halen birçok merkezde ekip veya teknik yetersizlikten dolayı tek kesili yöntem bile uygulanamamakta. Ankilozan spondilit hastalığının tedavisi ile uğraşan fizik tedavi ve romatoloji uzmanlarının da çoğunun bu tip eğriliklerin düzeltilebileceği ile ilgili bilgi eksiklikleri var. Hastaları bize yönlendirsinler. Bu hastaların çok büyük bir yüzdesi bir cerrahi müdahale ile çok daha konforlu bir yaşam sürebilecek durumdalar. İmkân ve yatak sağlanırsa daha çok hasta ameliyat edebiliriz.” ifadelerini kullanıyor.

‘Çeke çeke öleceksin’ dediler 50 yaşında yeniden doğdum

Ankilozan spondilit hastalığına bağlı ağır omurilik eğriliği ve sırtta kamburu olan iki çocuk babası 50 yaşındaki Murat Kün, iki seviyeli omurga kesiği yapılarak sağlığına kavuşan 3 hastadan birisi. Kün, 25 yıl boyunca bu hastalığı çektiğini ve ağrısız bir günü olmadığını vurgulayarak, “Türkiye’de gitmediğim hastane, görünmediğim doktor kalmadı. Bana ‘çeke çeke öleceksin’ dediler. Hayata küstüm. Sonra internetten Doç. Dr. Kamil Çağrı Köse’ye ulaştım. Çok kısa sürede muayenem yapıldı ve ameliyatla sağlığıma kavuştum. 25 sene sonra ilk defa sırtüstü yatabildim. Henüz kendime aynada bakmadım. Ama görenler beni tanıyamıyor. Hocamdan Allah razı olsun. 50 yaşında yeniden doğdum.” diye konuşuyor. Murat Kün’ün eşi Nevin Kün ise eşinin rahatsızlığı sebebiyle kol kola yürüyemediklerini belirterek, duygularını şöyle dile getiriyor: “Eşim şimdi dimdik durabiliyor. Eşimle hiç kol kola girip yürüyemedim. Şimdi kol kola girip uzun yürüyüşler yapmak istiyorum. Ayrıca düğünde fotoğrafımız yok. Yeniden gelinlik, damatlık giyip fotoğraf çektireceğiz. Oğlum, babasını ilk düzelmiş halini görünce gözyaşlarını tutamadı.”

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir