KAPAT
KAPAT
Haberler / AİLE-SAĞLIK / Özürlülere vergi indirimi yapılmalı

Özürlülere vergi indirimi yapılmalı

14 Ağustos 1995, Pazartesi

Sayıları yüzbinleri bulan özürlü vatandaşlarımız vergi konusunda normal insanlarla aynı şartlarda vergi mükellefi kabul edilmekten şikayetçiler.

Özürlü vatandaşlar, devletin kendilerine vergi kolaylığı getirmesini bekliyor. Zaten zor şartlarda yaşama mücadelesi verdiklerini hatırlatan Ödemişli esnaf Bayram Avcı, “Ben görme özürlü bir vatandaşım. Kendi imkanlarımla bir küçük işyeri açtım ama, beni normal şartlardaki insanlarla aynı miktarda vergiye tabi tutuyorlar. Bu bize yapılan bir haksızlıktır” şeklinde konuştu.

DEVLET İLGİSİZ

Özürlü vatandaşlarımız devamlı ihmal edilmekten de yakınıyorlar. Defalarca kendilerine vaadler yapılmasına rağmen seçim dönemleri dışında unutulduklarını söyleyen İzmir Görmeyenleri Koruma Derneği Başkanı Orhan Gökçe, “Bizim dertlerimizi ancak biz çözeceğiz. Defalarca vaad edildi, siyasiler kanun teklifi sunduklarını söyleyip durdular ama hiçbir sonuç çıkmıyor” dedi. 1981’e kadar ücretli çalışanların hiçbir şekilde vergi ödemediklerini hatırlatan Gökçe, “Dönemin hükümeti tarafından bu hakkımız elimizden alındı. 1985'te özürlülük derecesine göre vergi muafiyeti getirildi. Ancak muafiyete sadece 657 sayılı devlet memuru kanunu ve 1475 sayılı ücretli çalışanlar kunununa tabi olanlar yararlanabiliyorlar. Oysa bu kanun kapsamında olmayan binlerce özürlü vatandaşımız var çalışan. Bu insanlar zaten zor şartlarda yaşıyorlar. Onlardan standart miktarda vergi alınmasına bir anlam veremiyoruz” şeklinde konuştu.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir