KAPAT
KAPAT
Haberler / AİLE-SAĞLIK / Sıcak su epilepsisine dikkat edin!

Sıcak su epilepsisine dikkat edin!

4 Mayıs 2012, Cuma

Refleks epilepsiler (özel durumlarla tetiklenen Sara nöbetleri) ender görülen ve sıkça gözden kaçan özel ve ilginç epilepsi nöbetleridir.

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Hakan Şilek, sıcak su ile tetiklenen okuma veya müzik dinleme ile tetiklenen ender rastlanan ilginç epilepsi örnekleri olduğunu söyledi. Sıcak su epilepsisi olan hastalarda nöbetler genelde banyoda sıcak su ile duş yapıldığında tetikleniyor. Bu durum çocukluk çağında ortaya çıkıyor ve erkeklerde kadınlara göre daha sık rastlanıyor. Hakan Şilek, bu tür epilepsilerde genellikle ilaç tedavisi'nin ilk seçenek olmadığını tanı kesinlik kazandığında hastaya önleyici tedbirler önerildiğini belirtiyor. Aşırı sıcak sudan kaçınarak daha ılık su ile banyo yapmak veya duş yapma yöntemini değiştirerek önlem almak, hastanın başına sıcak su dökmeden yıkanması veya bazen sadece banyo öncesi nöbet önleyici ilaç kullanmak tedbirlerin bazıları.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir