KAPAT
KAPAT
Haberler / AİLE-SAĞLIK / Yeni doğan bebeklerde kan şekeri düşüklüğü körlüğe yol açıyor

Yeni doğan bebeklerde kan şekeri düşüklüğü körlüğe yol açıyor

13 Ağustos 2005, Cumartesi

Yeni doğan bebeklerde belirgin kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi), zamanında tedavi edilmezse nörolojik hasarlara yol açabiliyor.

Hipogliseminin verdiği en büyük hasar ise körlük. Uzmanlar kan şekeri düşüklüğünün beynin arka bölgesinde bulunan görme merkezini etkilediğini belirterek, aileleri bu konuda uyardı. Yeni doğan bebeklerde belli miktarda kan şekeri alamayınca beyin hücrelerinde hasar meydana geliyor. Prematüre bebekler ile yeni doğan döneminde kanına mikrop karışmış, sarılık geçiren, doğumu zor olan ve annesinde şeker hastalığı bulunan bebekler kan şekeri düşüklüğü için en büyük risk grubunu oluşturuyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Meral Topçu, hipogliseminin önlenebilir bir hastalık olduğunu belirtti. Topçu, “Aileler ilk birkaç günde emmeme, morarma gibi bulguları olan bebekleri en yakın sağlık merkezine götürerek kan şekeri ölçümü yaptırmalıdır.” dedi.

Topçu, hastalık erken teşhis edilmezse görme bozukluğu, gözde kayma, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, otistik davranış, zihinsel gerilik ve sara nöbetlerine yol açacağını ifade etti. Hipoglisemi, zayıf emme ya da emmeme, anormal göz hareketleri, görme bozuklukları, mikrosefali (küçük kafa), hiperaktivite ve nöbet geçirme olarak kendini gösteriyor. Nöbetlerde kasılma, bilinç kaybı, hiperaktivite, otistik davranış, vücudun tek tarafında kasılma ve anormal göz hareketleri görülüyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir