Yapımı en zor kemençe, en kolay gitar

HABERLER AKTÜEL
16 Şubat 2013, Cumartesi

Enstrümanı yapmanın mı, çalmanın mı zor olduğu tartışıladursun Haydarpaşa Teknik Endüstri Meslek Lisesi, Türkiye’deki liseler arasında  ilk ve tek müzik aletleri yapım bölümü olarak göz dolduruyor.

Bir müzik aleti çalmak, yetenek gerektiren uğraş şüphesiz. Aynı zamanda o iş için mesai harcamak da gerekir. Peki ya yapmak? “O kesinlikle daha zordur” diyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müzik Aletleri Yapım Teknolojileri bölümü öğrencileri, bunun aksini iddia ediyor. Onlara göre bir enstrümanı yapmak, çalmaktan daha kolay. Yeri gelmişken belirtelim lisedeki bu bölüm Türkiye’nin ilk ve tek enstrüman yapım bölümü. Bölüm, müdür yardımcısı olan Hüseyin Aktel’in girişimleriyle açılmış. Aynı zamanda Üsküdar’daki atölyesinde ud tamiriyle uğraşan Aktel, genç nesillerin de böylesine güzel bir zanaatla uğraşmaları için 2003–2004 eğitim yılında hayata geçirmiş. Hikâyenin gerisini bölümün hocası Hasan Coşkun’dan dinleyelim: “Bakanlık, Hüseyin hocamızın talebine olumlu cevap verince böyle bir bölüm açılmış. İlk zamanlarda altyapıda sıkıntı olmuş ama gün geçtikçe daha iyi hale geldi bölüm.” Hasan Coşkun, 2008’den beri bölümün hocası… Kendisi dâhil iki öğretmen hizmet veriyor. Okulun en büyük sıkıntısı ise bu alanda yetişmiş hoca bulamamak. Bölümün açıldığı sene bir öğrencisi varmış. “Bir talebe için derse giriyordum. Sınıfta tek başına derler ya öyle bir durumdu.” diye anlatıyor o günleri Coşkun. Şimdilerde 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda toplam 35 öğrenci var. Öğrenciler epey mahir; ud, klasik kemençe, Karadeniz kemençesi, kabak kemane, gitar, keman, tambur, lavta, bağlama yapabiliyor. “Bu müzik aletleri ne oluyor?” sorusuna, şu cevabı veriyor Hasan hoca: “Normalde bunları sergileyip okula ek gelir sağlayabiliriz. Ama biz enstrümana ihtiyacı olan okulların müzik bölümlerine hediye olarak veriyoruz.”

Usta-çırak ilişkisi içinde yapılıyordu

Hasan Coşkun’a göre, gençlerin müzik aleti yapması, Türk müziği adına sevindiren bir gelişme. Müzik aleti yapmanın daha düzenli ve sistematik hale geldiğine dikkat çeken Coşkun, “Talebelerimiz kendimize özgü müzik aletlerini yapmayı öğreniyorlar ki, bu tekâmül adına çok mühim. Bir de standardizasyonun sağlanmasını kavrıyorlar. Bu iş, bugüne kadar usta-çırak ilişkisi içinde yapılıyordu, şimdi liseli çocuklar altından kalkabiliyor.” ifadelerini kullanıyor.

Bölüm öğrencilerinden Berke İnci, 16 yaşında. 11. sınıfa giden İnci, “Ablam operacı, dedem kemancı.” diye anlatıyor müziğe olan genetik yatkınlığını. “Onlara da enstrüman yapacağım.” diye ekliyor. Hedefi ise İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki enstrüman yapım bölümüne girmek. Bir diğer öğrenci Eyüp Çevik ise lise üçe gidiyor. Ona bu bölümü ilköğretimdeki müdür yardımcısı önermiş. Eyüp, klasik kemençe, ud ve gitar yapıyor. Tek sıkıntısı ise ailesinin bölüme sıcak bakmaması: “Ama ben hiç pişman değilim. Üniversitede bu bölümü okumasam bile hobi olarak devam edeceğim müzik aleti yapmaya.” diye konuşuyor.

11. sınıf öğrencisi Ece Aydemir (18) bölümden mezun olacak ilk kız öğrenci olarak kayıtlara geçecek. O, ud ve piyano çalıyor. Bölümü bilinçli tercih edenlerden. Şöyle anlatıyor durumu: “Babam ve amcamlar da bu okuldan mezun. Haydarpaşa zaten bizim için özeldi. Bu bölümden haberdar oldular. Ben de seve seve kabul ettim.” Ece de Eyüp gibi üniversitede başka bölüm okumak istiyor. Hayalinde spor akademisi var. Üçünün de ortak düşüncesi, en zor yapılan müzik aletinin kemençe, en kolayının ise gitar olduğu. Udun ise ayrı bir yeri var çünkü keyif alınan bir enstrüman. [email protected]

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Sonraki Haber