Yeni doğan bebekte göz çapaklanması

HABERLER AKTÜEL
27 Ekim 2012, Cumartesi

Bebeklerde sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri de göz çapaklanması. Küçük önlemlerle önüne geçilebileceği gibi dikkat edilmediğinde kalıcı rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Çocuk Doktoru Mehmet Çelik, rahatsızlığın süresi uzadığında mutlaka doktora başvurulmasını öneriyor.

Yeni doğan bebeklerde sıkça karşılaşılan bir durum göz çapaklanması. Bebeğin hayata gözlerini açtığı ilk haftada gözlerinin çapaklanması olağan bir durum. Peki, bebeklerde çapaklanma neden olur? Çapaklanma çok erken bir dönemde, bebeğin yeni doğduğu günlerde olmaya başlıyorsa doğum kanalından aldığı enfeksiyonlara bağlı olabilir. Daha sonraki günlerde, mesela 1 hafta 10 gün sonra görülen çapaklanma rahatsızlığı ise dışarıdan alınan mikroplar veya gözyaşı kanalındaki tıkanıklıktan olabilir. Gözyaşı kanalı, gözden buruna uzanan ve gözyaşlarını buruna ulaştıran bir kanaldır. Bu kanal bebekte bazen tıkalı olabilir. Çocuk doktoru, bebeğin muayenesinde kanal tıkanıklığını saptarsa masaj önerecektir. Bu durum, genellikle 6 aya kadar düzelir. Düzelme olmazsa, bebeği göz doktorunun görmesi gerekecektir. Çünkü bu rahatsızlık bir iki gün bekleyelim belki geçer diye düşünülecek bir durum değildir. Oluşan enfeksiyon göz kanallarına sıçradığında daha fazla tıkanıklığa sebep olabilir. Özellikle çocuğunuzun göz küresi kızarmışsa, derhal doktora başvurmalısınız. Çünkü ‘konjonktivit’ tehlikesi olabilir. Göz kapaklarının iç yüzeyini ve gözün beyaz kısmını kaplayan ince ve saydam zarın iltihabına konjonktivit denilmektedir.

Bu belirtilere dikkat!

Yeni doğan bebeklerde gözün birinin veya her ikisinin iç köşesinden cerahat gibi bir akıntının gelmesi çapaklanmanın en belirgin işaretidir. Bebek uyandığında göz kapaklarının birbirine yapışık olması da bebeğin yaşadığı göz rahatsızlığının resmidir. Çapaklanmanın iki haftadan fazla sürmesi halinde de mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Bebeğinizi gözü yukarıda kalacak biçimde yatırın

Göz çapaklanması yaşayan bebeğin her iki gözü, kaynatılıp ılıtılmış suyla, her biri için ayrı pamuk kullanarak temizlenmeli. Silmeyi, gözün dış köşesinden başlayıp aşağıya doğru yapın. Bebeğinizi, hasta gözü yukarıda kalacak biçimde yan yatırın öylece uyutun. Aksi halde, öbür gözü de yatak çarşaflarının sürtünmesiyle mikrop kapabilir.

Göz çapaklanması için neler yapılabilir?

Hemen her bebekte görülen bu hastalık için ebeveynlerin alabileceği önlemler de var. Örneğin gözde görülen bir akıntı halinde  bebeğinizin gözünü sık sık yıkayın. Sağlam gözün de hastalanmaması için yatak takımlarını sık sık değiştirin ki bebek diğer gözünden iltihap kapmasın…

Masaj gözü rahatlatıyor

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkandığında, önce gözyaşı kesesi üzerine yukarıdan aşağı baş veya işaret parmağıyla masaj yapılması gerekiyor. Böylece kesenin içinde birikmiş olan sıvı aşağıdaki zara doğru basınç yaparak, zarın açılmasına yardımcı oluyor. Buna rağmen açılmayan hastalarda yüzde 5-10 oranında cerrahi müdahale gerekiyor.

*Ethica İncirli Hastanesi çocuk doktoru

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.