KAPAT
GÜNDEM

Seçim sonuçları

Seçim sonuçlarını değerlendirirken, önce AK Parti’nin başarısıyla birlikte, daha fazla başarılı olamaması, muhalefette bulunmasına rağmen CHP’nin düşüş kaydetmesi, bir de SP faktörü üzerinde durmak gerekiyor.

Bir süre önce bir TV kanalında tarihi, değerleri, karakteri ve tercihleriyle Türk halkını ve Türkiye’yi hiç tanımadığı belli bir bayan yazar, ölümüne muhalif bir ideolog gibi AK Parti’yi, işsizliği önleyemediği, teröre karşı tedbir alamadığı (yani ABD’de olduğu gibi bilhassa Müslüman kesimi fişlemeye gitmediği), borçların artmaya devam ettiği, kısaca olumlu hiçbir şey yapmadığı iddialarıyla kıyasıya eleştiriyordu. İşte, CHP’nin demokratik yarışta sürekli kaybetmesinin ana sebebi budur. CHP, çok partili hayata geçildiği günden beri, kısmen Sayın Ecevit dışında, alternatif fikir ve problemlere çözüm üretmekten yoksun, sürekli kavgaya, tahammülsüzlüğe, zaman zaman da tehdide, ayrıca, büyük halk çoğunluğunun inanç ve yaşayışını kabul edememe, hatt⠓gerektiğinde” buna karşı zor kullanma anlayışına oturan bir lâiklik temelinde rejim vurgusu yapmaya dayalı bir politikada ısrar ettiği için daima kaybeden taraf olmaktadır ve olmaya da mahkûmdur. Ayrıca, 1960’ların ortasından beri sol duruşu benimseyen, fakat tam tersine, büyük ölçüde ülkede azınlık manzarası arz eden zenginlere ve statükocu kesimlere dayanan oy kaynağıyla hiçbir zaman büyük halk kesimlerini kucaklayacak bir tavır ortaya koyamayan CHP, zaman zaman askerî müdahalelerden de medet uman tavrıyla hiçbir zaman solcu da olamamıştır; özden bir değişim geçirmedikçe, solcu olabilmesi ve demokratik yarışta sürekli mağlûbiyetten kurtulabilmesi de mümkün değildir.

AK Parti’nin kazanmasında, şüphesiz ekonomide krizlerin getirdiği çöküşün durdurulmasının önemli bir yeri vardır. Fakat, bu seçimdeki başarıyı, öncesinde ne yapacağının belli olmadığı 3 Kasım seçimlerindeki başarıyla birlikte ele aldığımızda, bu başarıda kendileriyle ilgili asıl faktörün daha başka olduğu kabul edilmelidir. “Kalbden kalbe yol vardır” kuralınca, halkımız AK Parti’de kendisini görmüştür. Başkanından taşradaki temsilcilerine kadar AK Parti, tavır, davranış, söz ve yaşayışıyla bu konumunu korumaya devam etmelidir. Kâğıt üzerinde MHP ve DYP’nin oylarında kımıldama olduğu görülse de, bu, Genç Parti’ye giden oylarının bir kısmının geri dönüşünden ibaret bir kımıldamadır. Buna sebep olarak, Türkiye’de DP-AP taraftarlarının particilik manâsında kendilerine has gördükleri bir çizgiyi korumayı arzulamalarının yanı sıra, biraz güç ve cesaret gösterimine, hattâ hamasete dayalı milliyetçiliğin kısmen taban bulmaya devam etmesi gösterilebilse de, AK Parti, bundan etkilenerek özellikle AB ve Kıbrıs konusundaki tutumundan geri dönmemeli, fakat bu tutumunu mümkün olduğunca iyi anlatabilmelidir. AK Parti’nin daha başarılı olamamasının sebepleri, ekonomideki gelişmelerin iyileşmeden çok çöküşün durması olarak görülmesi, rejimin bamteli olarak istismar edilen meselelerin çözümünde başarı kaydedememesi, kanaatimce biraz da, Sayın Başbakan’ın mitinglerde zaman zaman ortaya koyduğu tavırlar ve sarf ettiği sözlerdir. AK Parti, rejimin bamteli olarak istismar ve kavga konusu yapılan meselelerde ciddi adım atamasa da, en azından DİB kanalıyla dinin, dinî değerlerin aşındırılmasına meydan vermemelidir.

SP için de birkaç söz söylemek gerekiyor. Bir zaman, dinî hizmetlerle siyaseti birbirine karıştırmak istemedikleri için kendilerine destek vermeyen kesimleri adeta dışlayan ve onları oy bölmekle suçlayan bu parti kurmayları, herhalde son seçimde sebep oldukları bölücülüğün bilhassa Eskişehir, Sinop ve Trabzon’da yol açtığı sonuçları değerlendirebilecek basiret ve samimiyete sahip midirler bilmiyorum. Öyle anlaşılıyor ki, siyaset ve rekabet, hizmet ve fikir suretinde insanları çok rahat aldatabiliyor.

30 Mart 2004, Salı
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
yazarHakkinda.