Haberler / BOLGE HABERLERİ / Türk işadamları Tunus’ta yatırım imkanı aradı

Türk işadamları Tunus’ta yatırım imkanı aradı

Türk işadamları Tunus’ta yatırım imkanı aradı
14 Ocak 2013, Pazartesi

12 milyon nüfusu, 24 şehri bulunan Tunus’un yüzde 20’sinin kendini Türk olarak adlandırması ve Türk kökenli ailelerin bulunması dikkat çekiyor.

Arap Baharı’nın fitilinin ateşlendiği ülke olan Tunus’un Hükümet temsilcileri ve halk Türkiye’ye çok sıcak yaklaşıyor. Antalya Girişimci İşadamları Derneği’nin (AGİD) Tunus’a yaptığı 4 günlük iş gezisinde işadamları önemli temaslarda bulundu. Tunuslu yöneticilerin yaptıkları konuşmalar, Tunus’un Türkiye’den beklentisini de ortaya koyuyordu.

    İstanbul’daki kar yağışı Tunus’a gidişi 3-4 saat geciktirdi. Tunus’a iner inmez otele gitmeden Tunus’un TÜSİAD’ı olarak adlandırılan Connect İşadamları Derneği’ne yapılan ziyarette Türk işadamları ve Tunuslu müteşebbisler tek tek tanıştı. Başkentte Connectli işadamları Fransızca konuşurken, ülkenin orta kesimlerinde bulunan Kayravan kentindeki yatırımcılar Arapça konuşmayı tercih ediyordu.

    Türk heyetin kaldığı Le Palace oteli eski lider Zeynel Abidin Bin Ali’nin ailesine ait. Eski Cumhurbaşkanı, bu oteli devlet konukevi gibi kullanıyormuş. Zaten Tunus’ta birçok bina ve işletmenin bu aileye ait olduğu ifade ediliyordu. Tunus ve Susse şehrindeki ekonomik ve kültürel yapı iç kesimlere gidildikçe farklılaşıyor. Kayravan tarihi bir kent olmasına rağmen ekonomi anlamında sahil kentlerine göre epey geri durumda. Türk işadamlarının havaalanına inişinden itibaren Türk Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Yinal Yağan ve büyükelçilik görevlisi Müsteşar Nilüfer Kaygısız heyetle yakından ilgilendi.

    Tunus Yatırım Bakanı Riadh Bettaieb, Türkiye ile Tunus’un iklim ve kader yönünden birbirine çok benzediğini söylerken işadamlarına, “Çok doğru bir zamanda geldiniz. Tam yatırım yapılacak zaman.” diyordu. Bakanın bu sözlerini heyette bulunan bir işadamı da doğrular nitelikteydi; “5-6 sene önce Gana’ya gitmiştik. Yatırım yapacaktık. Bu gezi öncesinde Gana’ya da gitmek için teşebbüs ettik. Ama uçak biletleri 3 bin 500 TL’ye çıkmış ve yer bulmak zor gözüküyordu.” Gana’da önemli bir yatırım yapan ve altın madeni işletmesi kuran Antalyalı genç girişimci de bu durumu doğruluyor. Geçtiğimiz aylarda Gana’daki Türk çalışanlarla birlikte Türkiye’ye dönmek için hareket eden şirket; uçak seferi ertelenince boş otel bulmakta büyük sıkıntı yaşamış. Otellerin geceliği 600 dolara çıkmış ve yer bulmak epey zor olmuş. Bu tecrübeyi yaşayan bazı işadamları Tunus’un şu an için önemli fırsat olduğunu düşünüyordu.

    AGİD Başkanı Ahmet Yahya Taşçı, tarihi dostluğu geleceğe taşımak istediklerini belirterek, “Tunus’ta tebessüm eden simalar görmek bizleri son derece mesut etti.” dedi. Taşçı, Tunuslu işadamlarını da Antalya’ya davet etti.

    Dört günlük gezinin her gününde heyete eşlik eden ve tüm ikili ilişkilerde işadamlarına yol gösteren Muhittin Ayan, Tunus’a gelen ticaret heyetlerinin vazgeçilmez ismi olmuş. Yine 15 yıl Fas’ta kaldıktan sonra Fas tecrübesini Tunus’a da aktarmaya çalışan ve 3 yıldır Tunus’ta bulunan Bosphore Consulting Başkanı Mevlüt Boztaş, bölgeye gelenlere yol göstermeye çabalıyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir