Haberler / BÖLGE HABERLERİ / Üçüncü havaalanının yapımında 7 bin 800 hektar orman kesilecek

Üçüncü havaalanının yapımında 7 bin 800 hektar orman kesilecek

Üçüncü havaalanının yapımında 7 bin 800 hektar orman kesilecek
- İSTANBUL
7 Kasım 2012, Çarşamba

İstanbul’a yapılacak 3. havaalanı projesi Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları ve Proje Şube Müdürü Erdem Şentürk’ün de katılımıyla Arnavutköy Tayakadın Köyü’nde yapılan toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Tanıtımda havaalanının yapılacağı yaklaşık 9 bin 200 hektarlık alanın yüzde 85’inin ormanlık alan olduğu belirtildi. Proje kapsamında Tayakadın köyünün tamamı İhsaniye, Akpınar ve Yeniköy’ün de belli kısımları olmak üzere toplam 4 köy kamulaştırılacak. 2023’te tamamlanması planlanan 3. havaalanı Arnavutköy ve Eyüp ilçe sınırları içine inşa edilecek. Alanın yüzde 85’i orman bölgesi, yüzde 15’i ise şahıs arazilerinden oluşuyor. Yapılan sunuma göre projenin yapılabilmesi için çam, ladin, meşe, kayın, ardıç, erguvan, söğüt ve kavak ağaçlarından oluşan 7 bin 800 hektar ormanlık alanın kesilmesi gerekiyor. Yetkililer, bunun için Orman Genel Müdürlüğü’nden izinler alınarak orman tahribatının en aza indirilmesine özen gösterileceği ifade edildi. Tayakadın köyü sakinlerinden İnci Dede, “Bu projeyle talih kuşu konacakmış. Biz istemiyoruz.” dedi. Ömer Çetinkaya isimli vatandaş ise projenin ormanlık alan yerine Kayaşehir’deki askeri alanların üzerine yapılmasını teklif etti. Vatandaşların tepkisi üzerine Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları ve Proje Şube Müdürü Erdem Şentürk, bakanlığın adı geçen köy sakinlerini mağdur etmemek için bu köylerin kamulaştırılacak alan olmaktan çıkarmak için proje üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir