Haberler / BÖLGE HABERLERİ / EGO kart yerine, akıllı kart sistemi geliyor

EGO kart yerine, akıllı kart sistemi geliyor

EGO kart yerine, akıllı kart sistemi geliyor
- ANKARA
10 Şubat 2013, Pazar

Ankara’da, belediye otobüsü, Ankaray ve metroda kullanılan EGO kartları tarih oluyor.

Bu kartların yerine İstanbul’da toplu ulaşımda kullanılan elektronik kart sistemine benzer bir uygulama olan ‘Elektronik Ücret Toplama Sistemi’ kullanılacak. Başkentliler elektronik kartları sayesinde bilet arama derdinden kurtulup kartına istediği kadar para yükleyerek rahatlıkla seyahat edebilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi önümüzdeki günlerde Başkentlileri sevindirecek önemli bir ihaleye çıkacak. Elektrik Havagazı ve Otobüs İşletmesi Müessesesi (EGO) Genel Müdürlüğü, 5 Mart’ta ‘Toplu Taşıma Elektronik Ücret Toplama, Güzergâh Araç Takip, Kamera ve Akıllı Durak Sisteminin Kurulması ve İşletilmesi İşi’ ihalesini yapacak. EGO Genel Müdürlüğü İdare Encümeni toplantı salonunda yapılacak ihaleyi alacak şirket, toplu taşıma araçlarında elektronik ücret toplama, araç takibi ve akıllı durak sistemini 10 yıllık süre ile işletecek. Muhammen bedeli 186 milyon 906 bin 712 TL +KDV olan ihaleye katılacak şirketler bu bedelin yüzde 3’ünü (5 milyon 607 bin 201 TL) geçici teminat olarak vermek zorunda. İhaleye katılacak isteklilerin Türkiye’de toplu taşıma işletmeciliğinde en az 2, Büyükşehir Belediyesi’nde en az 2’şer yıl elektronik ücret toplama sisteminin işletmenliğini yapmış olması gerekiyor.

Belediye otobüsleri, raylı taşıma sistemi (ANKARAY ve metro) ile belediyenin denetimindeki diğer toplu taşıma araçlarında kullanılan ücret toplama sistemi, yerini ‘Elektronik Ücret Toplama Sistemi’ne bırakacak. EGO kartlarının yerini, ‘Akıllı Kart’ alacak. Akıllı Kart olarak hazırlanan yeni bilet sisteminde, biletin İstanbul’daki Akbil gibi makineyle herhangi teması gerekmeyecek. Makineye sadece gösterilmesi yeterli olacak ve böylece yolcunun kısa süre içinde toplu taşıma araçlarına binmesi sağlanacak. Sistemin yanı sıra, toplu taşıma araçlarına ‘akıllı kart’ın yanı sıra, kredi kartına benzer ‘Dıt kartlar’ ile de binme imkanı sağlanacak.

Ayrıca sistem kapsamında belediyenin toplu taşıma araçlarında, ‘akıllı durak’ uygulaması da başlatılacak. Yolcular güzergâh konusunda bilgilendirilecek. Araç içinde kamera sistemi kurulacak. Başkent Kart uygulamaları, kredi kart türünde, fuar, stadyum, otopark ve ön ödemeli sayaçlar gibi ödeme yapılacak yerlerde de geçerli olacak şekilde düzenlenecek.

YILDA 3 MİLYON KİLOMETRE SEFER YAPIYORlar

2 bin 18 EGO otobüsü var. Günlük 9 bin kilometrelik sefer yapan otobüsler, 2012’de 3 milyon 213 bin 758 KM yol aldı. Günlük ortalama 600 bin kişinin tercih ettiği otobüsler, geçen yıl 213 milyon 967 bin 430 yolcu taşıdı. EGO otobüsleri 5 bölgede 55 hareket noktasında 375 hatta yolcu taşıyor. 3 bin 729’u açık ve bin 614’ü kapalı olmak üzere 5 bin 343 durakta hizmet veriliyor. 4 bölgede 200 özel halk otobüsü ve 380 özel toplu taşıma aracı var. 8,5 kilometre uzunluğunda ve 11 istasyonu bulunan Ankaray (A1) Dikimevi-AŞTİ hattı ve 14,6 kilometre uzunluğunda 12 istasyonu bulunan Ankara Metrosu (M1) Kızılay–Batıkent raylı sistem hatları yer alıyor. 2012’de 37 milyon 862 bin 314’ü A1 hattı ve 56 milyon 631 bin 842’si M1 olmak üzere 94 milyon 494 bin 156 yolcu raylı sistemle taşındı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir