Haberler / BÖLGE HABERLERİ / İmar planı değişikliği ‘rant’ tartışmalarını başlattı

İmar planı değişikliği ‘rant’ tartışmalarını başlattı

İmar planı değişikliği ‘rant’ tartışmalarını başlattı
- ADANA
18 Aralık 2012, Salı

‘Okul yerlerini konut alanına, cami sahasını işyerine dönüştüren’ Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 1/5000’lik imar planı değişikliği tartışmalara neden oldu.

 Mecliste oy çokluğuyla geçen düzenleme tepki çekti. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, imar düzenlemelerine yönelik itirazların değerlendirildiği oturumda ortaya çıkan manzaranın kamuoyu vicdanını yaraladığını söyledi. Söz konusu imar değişikliklerinin görüşüldüğü oturumda gösterdikleri tavrı bundan sonra da sergileyeceklerini kaydeden Aldırmaz, “Kentin geleceğini ilgilendiren bu kararlara karşı halkın hakkını hukuki zeminde de arayacağız.” dedi. Aldırmaz, kamuoyu vicdanının kabul etmeyeceği ve kentin imarına aykırı birçok komisyon raporunun aksine idare olarak görüş ortaya koyduklarını aktardı. Yapılan oylamalarda bu görüşlerin kabul görmediğini açıklayan Aldırmaz, “Okul yerlerinin konut alanına, konut alanlarının benzin istasyonuna, sosyal ve kültürel donatı alanlarının konut alanına, resmi kurum alanlarının iş merkezine, cami yerinin işyerine dönüştürülmesi için hazırlanan komisyon raporuna ‘evet’ dememiz ya da seyirci kalmamız söz konusu olamazdı.” diye konuştu. Hazırlanan raporlara karşı idarenin görüşlerini dile getirdiklerini vurgulayan Aldırmaz, konut, cami ve resmi kurum alanlarının aynı şekilde kalması gerektiğini savunan görüşlerinin mecliste kabul görmediğini ifade etti.

Çukurova’da belediyenin kirada, kaymakamlığın bir okul binasında hizmet verdiğine işaret eden Aldırmaz, resmi kurumların büyük çoğunluğunun eski kent merkezinde kaldığını dile getirdi. Çukurova ilçesinde önemli oranda resmi kurum alanına ihtiyaç bulunduğunu anlatan Aldırmaz, imar planındaki resmi kurum sahalarında değişiklik yapılarak, buraları imara açmanın kabul edilemeyeceğini ileri sürdü. Mecliste gösterdikleri tavrı bundan sonra da ortaya koyacaklarının altını çizen Zihni Aldırmaz, özellikle Gazipaşa Bulvarı’ndaki cami yeri ile ilgili kararların belediye meclisini tartışılır hale getirdiğini vurguladı. İdare olarak istemelerine rağmen mecliste yapılan oylamada söz konusu yerin imarının işyeri olarak değiştirilmesine karar verildiğinin altını çizen Aldırmaz, “Cami yerinin işyerine dönüştürülmesine yönelik alınan bu karara karşı hukuki zeminde mücadelemiz sürecek. Bunun sonunda ise yoğun ihtiyaç olan o bölgeye hizmet verecek caminin yapılması için gayret göstereceğim.” şeklinde konuştu.

CHP Milletvekili Tugay Develi, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Reşatbey Mahallesi’ndeki cami alanı ile Yüreğir’deki çamlık alanıyla ilgili imar değişikliği kararının tekrar görüşülmesi gerektiğini savundu. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında Devleti, aksi halde bizzat başbakana giderek, Adana’daki bu imar skandalına son verilmesini isteyeceğini kaydetti. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan da sözkonusu kararların alındığı meclis toplantısına başka bir programı dolayısıyla katılmadığını, itiraz edeceklerini ve gerekirse yargıya gitme haklarını da kullanacaklarını söyledi.

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir

EN ÇOK OKUNANLAR