Haberler / BÖLGE HABERLERİ / Koruyuculuk yaptıkları kızların mürüvvetini görmek istiyorlar

Koruyuculuk yaptıkları kızların mürüvvetini görmek istiyorlar

Koruyuculuk yaptıkları kızların mürüvvetini görmek istiyorlar
- AFYONKARAHISAR
26 Kasım 2012, Pazartesi

Afyonkarahisar’da yurt çocukları, ‘Koruyucu Aile’ uygulamasıyla geleceğe hazırlanıyor. Son 10 yılda yaygınlaşan uygulama kapsamında, 13 çocuk sıcak yuvaya kavuştu.

   Koruyucu ailelerden Kubay ailesi de, çocuk yuvasına bırakılan Asena (9) ve Nevike’ye (8) kucak açmış. Aile, çocuk yuvası ziyaretinde gördükleri kızlardan bir daha ayrılamamış. Bir iki günlüğüne evlerinde misafir ettikleri minik kızları daha sonra koruyucu aile uygulaması kapsamında evlerine almış. Bir dedikleri iki edilmeyen küçük kızlar ise hayatlarından oldukça memnun. Yurtta kaldıkları süre içinde bir ailenin kendilerine sahip çıkması için dua ettiğini dile getiren Nevike, gerçekleştiği için de şükrettiklerini belirtiyor. Ramazan ve Zeynep Kubay çifti de, kendi evlatlarından ayırmadıkları çocuklara evlenene kadar bakmak istiyor. Kubay çifti, hayallerini ise şöyle açıklıyor: “Onlara kendi çocuklarımdan daha çok sevgi ve ilgi gösteriyoruz. Bu işin manevi yönü bizim için daha önemli. Kızlarımızı bütün aile fertleri olarak sevdik, benimsedik. En büyük hayalimiz ise onları okutarak hayırlı bir insan olarak topluma kazandırmak. Bunu görmek bizim en büyük mutluluğumuz olacak.”

    Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Osman Çizmeci, Afyonkarahisar’da 13 çocuğun koruyucu aileye verildiğini, birçok ailenin de sırada beklediğini söyledi. Çizmeci, ailelere bakım ücreti olarak çocukların yaşlarına göre 300 ile 500 liraya kadar ödeme yaptıklarını, eğitim ve sağlık harcamalarını da karşılandığını kaydetti. Çizmeci, amaçlarını şöyle açıkladı: “Çocuğun, karmaşık ve sorunlu olan bir dönemini özenli davranarak geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamak istiyoruz. Koruyucu aile çocuklara, öz ailesi, okulu ve çevresiyle ilişkilerini devam ettirmelerini sağlayarak yardımcı olur. Kurum olarak bir elinden tuttuğumuz çocukların öteki elinin koruyucu aileler ve toplum tarafından tutulmasını istemekteyiz. Bu çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında yani öz anne- baba yerini tutabilecek koruyucu ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır.”

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir