Haberler / BÖLGE HABERLERİ / Kütahya’nın ‘çeyiz sandığı’ açıldı

Kütahya’nın ‘çeyiz sandığı’ açıldı

Kütahya’nın ‘çeyiz sandığı’ açıldı
KÜTAHYA
29 Kasım 2012, Perşembe

Kütahya Valiliği, ildeki tüm mekanların sanal ortamda gezilebilmesine imkan sağlayan ve yaklaşık 310 bin kare fotoğrafla 3 bin 500 plandan oluşan ‘360 Kütahya’ projesini tanıttı.

Vali Kenan Çiftçi, Valilik’te düzenlediği basın toplantısında, ilin bütününün tanıtımı amacıyla teknolojik içerikli çalışma yaptıklarını söyledi. Kütahya’nın tarihi, kültürel ve ekonomik değerlerini ‘çeyiz sandığı’ diye niteleyen Çiftçi, Altıntaş ilçesinde inşa edilen Zafer Havalimanı’nın hizmete girmesiyle bu çeyiz sandığının açılmasına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Çiftçi, Kütahya’nın, tıpkı çinilerdeki sır gibi altında binlerce deseni gizlediğini anlatarak, şöyle devam etti: “Kütahya, bilinmeyi, çözülmeyi bekleyen bir sırdır. İşte ‘360 Kütahya’ projesi, bu sırrın çözümü için gerekli ip uçlarını vermeyi, gizem dolu evrenine giden yolda rehber olmayı ve keşfedilecek muazzam büyüklükteki bu sırlı kente ışıklar tutmayı hedeflemektedir. Kütahya Valiliği öncülüğünde hayata geçirilen proje, tarih, bilişim ve görsel sanatların modern yaklaşımlarını sentezleyen bir yöntemle topyekun Kütahya’yı anlatmaktadır. Bu projeyle Kütahya’nın tarihsel, kültürel ve mimari zenginliklerinin kılcal damarlarında var olan bütün sırlı dokularının MR’ı çekildi. Üç boyutlu derinlik hissi veren panoramik fotoğraflarla oluşturulan görsel medya uygulamaları ve inovatif video teknolojileri kullanılarak, tescilli bütün taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları kayıt altına alındı. Toplam 3 bin 500 plan ve yaklaşık 310 bin kare fotoğrafın işlenmesiyle oluşan proje, dünyada kentsel bağlamda yapılmış en büyük sanal görselleştirme çalışmasıdır.”

    İnteraktif içeriklerin, DVD’nin yanı sıra web ortamında ‘www.360kutahya.gov.tr’ adresinden ulaşılabildiğini anlatan Çiftçi, projenin Türkiye’de de bu ölçekte yapılmış ilk ve tek örneği oluşturduğuna dikkati çekti. Zafer Havalimanı sayesinde ilin daha fazla yerli ve yabancı turist çekmesini beklediklerini bildiren Çiftçi, proje çerçevesinde Kütahya’ya özgü yemekler, ilin tarihi değerleri, türküleri ve termal turizm merkezlerini tanıtıcı görsellerin yer aldığı DVD ve kitapçıkları da hazırlatıp dağıtmaya başladıklarını sözlerine ekledi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir