Haberler / BÖLGE HABERLERİ / Mantarlar pazara indi, zehirlenmelere dikkat!

Mantarlar pazara indi, zehirlenmelere dikkat!

- KIRIKKALE
16 Kasım 2012, Cuma

Kırıkkale’nin ormanlık bölgelerinde yetişen mantarlar, köylüler tarafından toplanarak pazarlara getirildi.

5 liradan satılan mantara vatandaşlar ilgi gösterdi, ancak uzmanlar, mantar tüketiminin riskine dikkat çekerek, vatandaşları dikkatli olmaya davet ediyor.

    Hasan Zenler adlı vatandaş şehre 10 kilometre uzaklıktaki Ahılı Mahallesi’nden topladığı mantarları satarak kendine ek gelir sağlıyor.

    Kırıkkale Halk Sağlığı Müdürü Dr. Feramiş Güngüneş ise kendiliğinden yetişen mantarların tüketiminin çok riskli olduğunu, bu konuda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Kışa aylarına yakın aylarda mantar zehirlenme vakalarına çok sık rastlandığını belirten Güngüneş, “Vatandaşlarımız daha önceki tecrübelerine dayanarak mantar topluyorlar ama çok dikkatli olmak gerekiyor.” diye konuştu.

    Mantar zehirlenmesinin tedavilerinin çok zor, hatta imkansız olduğunu, bazı vakaların ölümle sonuçlanabildiğini vurgulayan Güngüneş, “Mantardan zehirlenen kişi vakit geçirmeden acil servise başvurmalı. En iyisi kültür mantarı tüketmek.” uyarılarında bulundu.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir

EN ÇOK OKUNANLAR