Haberler / BÖLGE HABERLERİ / Organize sanayi bölgesinde çalışanların yarısı demir çelik sektöründe

Organize sanayi bölgesinde çalışanların yarısı demir çelik sektöründe

Organize sanayi bölgesinde çalışanların yarısı demir çelik sektöründe
- OSMANIYE
1 Aralık 2012, Cumartesi

 Osmaniye’de düzenlenen panelde demir çelik sektörü ele alındı. Bölgenin ekonomisinde en önemli payın demir çelik sektörüne ait olduğu vurgulanan panelde, 4 bin 200 kişinin istihdam edildiği ifade edildi.

Organize Sanayi Bölgesinde çalışan 11 bin civarında kişinin yaklaşık yarısı, bu sektörde istihdam ediliyor. Sektörün önemli yatırımcılarından Fuat Tosyalı, kriz dönemini iyi değerlendirdiklerini söyledi.

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ), Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği (DÇÜD) işbirliği ile Osmaniye’de Demir Çelik Paneli düzenlendi.  OKÜ amfisinde düzenlenen panele Vali Celalettin Cerrah, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, çok sayıda sanayici ve öğrenciler katıldı. Programda konuşan Vali Celalettin Cerrah, son yıllarda artan yatırımlarla sanayileşme yolunda önemli mesafe alındığını söyledi. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız, ajansın kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak, yerel potansiyeli artırmak suretiyle bölgesel gelişimi sağlamak, bölge içi gelişmişlik farkını azaltmak amacıyla faaliyetlerine devam ettiğini söyledi. Yıldız, panelin de bu amaçlara hizmet doğrultusunda düzenlendiğini belirtti.

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ise panelin Osmaniye’de yapılmasının en büyük sebebinin demir çelik yatırımları olduğunu vurguladı. Kentteki demir çelik yatırımlarının öncüsü olduklarını hatırlatan Tosyalı, “Kriz döneminde temel attık ve 19 ayda tamamladığımız tesisimizde Türk özel sektörünün ilk yassı çeliğini üretme şansına sahip olduk. O günden bu yana aralıksız bir şekilde yatırımlarımızı devam ettiriyoruz. Yine Osmaniye’de dünyanın tek seferde kurulan en büyük çelik boru fabrikasını kurduk ki tek çatı altında 200 bin metrekare kapalı alanda yılda 1,5 milyon ton boru tesisini peyderpey üretime aldık. Önümüzdeki yıl nisan ayı itibariyle de bütün birimleriyle hem ülkemizin hem de dünya çelik sektörünün hizmetinde olacak bir yatırımı Osmaniye’ye kazandırdık.” açıklamasında bulundu.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir