Haberler / BÖLGE HABERLERİ / Ulusal Matematik Yarışması şampiyonları ödüllerini aldı

Ulusal Matematik Yarışması şampiyonları ödüllerini aldı

Ulusal Matematik Yarışması şampiyonları ödüllerini aldı
- ANKARA
1 Nisan 2013, Pazartesi

71 il, 751 okuldan toplam 2 bin 782 öğrencinin katılarak dereceye girebilmek için ter döktü. İlkokul 4. sınıf, ortaokul 5, 7, 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı yarışmada 18 altın, 34 gümüş, 49 bronz olmak üzere toplam 101 öğrenci madalya almaya hak kazandı. Öğrencilerin madalyalarını Burdur Milletvekili Bayram Özçelik takdim etti.

 Matematiğin öğrencilere sevdirilmesi amacıyla Samanyolu Eğitim Kurumları tarafından Türkiye genelinde katılımıyla gerçekleştirdiği ‘9. Ulusal Matematik Yarışması’, düzenlenen ödül töreni finali ile sona erdi. Büyük ilgi gören ve bu sene rekor katılımın olduğu yarışmaya Türkiye genelinde 71 ilden, 751 okuldan, 2 bin 782 öğrenci katılarak dereceye girebilmek için ter döktü. İlkokul 4. sınıf, ortaokul 5, 7, 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı yarışmada 18 altın, 34 gümüş, 49 bronz olmak üzere toplam 101 öğrenci madalya almaya hak kazandı.

    Ulusal Matematik Yarışması’nın ödülleri sınavın yapıldığı gün saat 14.30’da Samanyolu Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen törenle sahiplerine verildi. Altın madalya almaya hak kazanan öğrencilerin madalyalarını Burdur Milletvekili Bayram Özçelik takdim etti. Matematik yarışmasının Türkiye birincisi Özel Sabahattin Zaim Anafen Ortaokulu Öğrencisi İlker Can Çiçek oldu.

    Samanyolu Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Özel Samanyolu Eğitim Kurumları Genel Müdürü Hakan Yılmaz, “30 yıl önce bu maksatla çıktığımız yolda sizlerin destekleriyle, çok büyük başarılar ve güzellikler yaşadık. Samanyolu Eğitim Kurumları öğrencileri şu ana kadar katıldığı ulusal yarışmalarda 357, uluslararası yarışmalarda 158 madalya olmak üzere toplam 515 madalya kazanarak, bu alanda Türkiye’nin en başarılı okulu olmuştur. İnanıyorum ki bu yarışma organizasyonu ile matematik sevgisine katkıda bulunmuş ve yetenekli gençlere bu alanda teşvik etmiş olduk” diye konuştu.

    Eğitim Kurumları Müdürü Yılmaz, matematik sevgisini aşılamak amacıyla 9 yıl önce Samanyolu Ulusal Matematik Yarışması organize etmeye karar verdiklerini, ilk yıldan itibaren binlerce öğrencinin davete karşılık verdiğini ve içlerinden bazılarının Samanyolu öğrencisi olmaya karar verdiklerini ve başarılarımıza ortak olma şansı elde ettiklerini ifade etti. İlker Can, birincilikten duyduğu memnuniyetle hocalarına teşekkür ederken, ileride uluslar arası bir üniversitede matematik bölümü okumak istediğini kaydetti. Yarışmaya 3 bin öğrencinin katıldığını bildiren Samanyolu Koleji Bilim Olimpiyatları Koordinatörü Zafer Şimşek, “Öğrencilere 40 soru soruldu ve soruların yüzde 80’i cevaplandı. Eminim bu soruların yarısını çocukların öğretmenleri bile bilemezdi. Sorular o derecede zordu.” şeklinde konuştu.

    Öğrenci ve velilerin yoğun ilgi gösterdiği programda TRT Çocuk ekranlarının sevilen yüzü Kerem Eser’in gösterileri izleyenlerden alkış aldı. Program halk oyunları gösterisi, kukla gösterisi, hatıra fotoğrafı çekimi ve hediye takdimi ile son buldu.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir