KAPAT
KAPAT
Haberler / CUMAERTESİ / Bahar geldi, çiçeklerinizi bakıma aldınız mı?

Bahar geldi, çiçeklerinizi bakıma aldınız mı?

Bahar geldi, çiçeklerinizi bakıma aldınız mı?
15 Mart 2008, Cumartesi

Baharla birlikte doğa hayata yeniden uyandı. Ağaçlar çiçek açtı; çimenler, hercai menekşeler, laleler, nergisler ve sümbüller etrafa kokular saçmaya başladı. Ya evlerimizdeki çiçekler! Onlar için ilkbahar bakım demek. İşte peyzaj mühendisi Muteber Durgun ve Hümeyra Özdamar'ın katkılarıyla ev bitkileri için ilkbahar bakımı.

Sadece biz insanlar mı kışın yoruluyoruz? Tabiî ki hayır. Bizlerle aynı evi paylaşan bitkiler de baharda yenilenmek ve kış yorgunluğunu atmak istiyor. Bunun için önce bitkinizin ne gibi sorunları olduğunu tespit etmeniz gerekiyor;

* Az sulanan çiçekler büyümez ve çabuk solar. Yaprakları zayıflayan ve düşen çiçekleri, su dolu bir kap içinde 10 dakika bekletin. Sonra suyu iyice süzdürün. Eğer bitki kısa sürede yeniden kurursa saksısını değiştirin.

* Eğer bitkinizin yaprak uçları kahverengileşir ve kurursa, çiçekleri büzüşür ve düşerse nemsiz ortamdadır. Bir süre banyo ve mutfak gibi daha nemli ortamlarda bulundurmakta fayda vardır. Yapraklarını sık sık spreyle sulayın.

* Çiçekler fazla ışıklı ortamda ise gündüz saatlerinde yaprakları solar, kahverengi yarık izleri oluşur ve bitki solgun görünür. Daha serin ve gölgeli bir ortama taşımak gerekir.

* Bitkilerinizin yapraklarını en az ayda bir temizleyin. Büyük yapraklı bitkilerinizin yapraklarını sık sık spreyle ıslatın. Sert ve parlak yapraklı bitkilerinizi nemli bez ya da süngerle temizleyin.

* Tüylü yapraklı bitkilerin (menekşe ve begonya…) yapraklarını yumuşak fırça ile temizleyin.

* Yeni dikilen bitkinin toprağında yaklaşık iki ay yetecek kadar besin vardır. Yapraklı bitkiler, çabuk büyüdükleri için bahar ve yaz aylarında beslenmeliler. Çiçekli bitkiler ise çiçeklenme mevsiminde ve öncesinde beslenmeli. Bitkileri sıvı besinlerle beslemek daha kolay ve pratiktir. Çiçek coşturan ve sıvı gübreleri kullanabilirsiniz.

* Saksısını değiştirmeye gerek olmayan bitkilerinizin yenilenmesi için üst kısmından 2-3 cm’lik toprağı köklerine zarar vermeden alın. Yerine gübreli yeni toprak serin ve sulayın.

* 2 haftada bir suda eriyen gübre ile sulamak, bitkinin besin ihtiyacını karşılar. Fakat mevsimlik çiçeklerde aşırı besin vermemek gerek.

* Tropik bitkiler için ve özellikle nemin az olduğu ortamlarda bitkilere gerekli nemi sağlamak için çakıllı tepsi yöntemi kullanılabilir. Afrika menekşesi, dua çiçeği ve yaprak begonyası gibi çiçekler de bunlara dahil. Bunlar ve tropik bitkiler için geniş ve derin bir saksı tabağının dibine küçük çakıl taşları serilir. Saksı bunun üzerine yerleştirilir. Tabakta saksının dibine değmeyecek şekilde daima su bulundurulur. Su sürekli buharlaşarak gerekli nemli ortamı sağlar. Ufak saksıların birkaç tanesini bir tepsiye yerleştirebilirsiniz.

* Her bitkinin kış mevsiminde veya çiçeklenmeden hemen sonra dinlenmeye ihtiyacı vardır. Onları daha serin bir yere taşıyın ve daha seyrek sulayın. Hatta yazın çiçek açan bitkileri sulamamak yani rahatsız etmemek gerek. Bahar başında yani şu günlerde sulamaya başlamalısınız.


Tropikal ev ve işyeri bitkilerinin bakımı

Ev bitkileri diyoruz; ama artık sadece evler ve bahçelerde çiçekler yok. Artık alışveriş merkezlerinden, işyerlerine ve de mağazalara kadar her yerde çiçekleri ve bitkileri görebiliyoruz. Özellikle tropikal saksı ağaçları ve bitkileri, alışveriş merkezlerinin ve işyerlerinin vazgeçilmezi oldu. Evlerde de salça tenekeleri ve yoğurt kaplarındaki cam güzellerinin, kasımpatıların, küpelinin, fesleğen ve karanfilin yerini bu tropikal bitkiler aldı. Fakat ne hikmetse çiçekçilerde ve de alışveriş merkezlerinde tüm haşmetleriyle boy gösteren bu bitkileri, evlerimizde bir türlü uzun süre yaşatamıyoruz. Sorduk soruşturduk öğrendik ki sebebi, bu bitkilerin dilinden anlamayışımızmış. Çünkü bu çiçeklerin bazıları güneş ışığını çok severken, bazılarını güneş ışığı öldürüyor. Kimi çok su isterken, kimi ayda yılda bir sulanmak istiyor. Peyzaj mühendisi Muteber Durgun çiçekleri koltuklar veya sehpalar gibi canınızın istediği yere değil, onun canının istediği yere koymanız ve aklınıza geldiği zaman değil, onun canı istediği zaman sulamanız gerektiğini söylüyor. Durgun, tropikal salon bitkisi almak için en uygun zamanın ilkbahar ve sonbahar arası olduğunu söylüyor. Çünkü kış aylarında seraların 18-20 derecede nemli ortamlarından alınan bitkiler, evlerin kuru ve sıcak havasında bocalıyor ve hatta kuruyor. Bitkiyi satın alırken yaprak uçlarının yanık, kararmış ve yırtılmış olmamasına dikkat edilmeli. Yaprak üstünde veya gövdesinde hastalık belirtisi olabilecek yapışkan ve kabuğumsu oluşumların bulunmamasına da dikkat etmek gerekiyor. Goncalı bitkiler ise tercih sebebi.

***

1- Eğer bitkinizin kökleri saksı dibinden çıkıyorsa veya toprak çabuk kuruyorsa saksısını daha büyüğü ile değiştirmek gerekiyor. Saksıyı değiştirmeden önce bitkiyi iyice sulayın. Yeni saksının dibine bir kat gübreli toprak koyun.

2- Eski saksıdan bitkiyi saksının dibine vurarak çıkartın. Yeni saksıya yerleştirdikten sonra üzerine gübreli toprak koyun ve tekrar sulayın. Bahçe toprağı kullanmayın. Hafifletilmiş ve sterilize edilmiş toprak tercih edin.

3- Bitkinin sulamaya ihtiyacı olup olmadığını anlamak için parmağınızı toprağına 2-3 cm kadar sokun. Eğer kuru gelirse ılık su ile sulayın. Çünkü çiçeğinizin yüzeyi kuru görünse bile dip tarafı nemli olabilir.

4- Bitkilerin sulamasını sabah güneşi çıkmadan veya akşamüstü yapın. Çiçeklerinizi sert ve kireçli musluk suyuyla sulamayın. Dinlendirilmiş kireçsiz su tercih edin. Hatta mümkünse yağmur suyu kullanın.

5- Eğer bitkiniz uzun, sağlıksız ve yaprakları fazla aralıklıysa, cansız ve küçükse, büyümesi durmuşsa az ısı alıyor demektir. Bitkiyi güçlendirmek için boyunu kısaltın, budayın ve daha çok ışık alabileceği bir yere taşıyın.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir