KAPAT
KAPAT
Haberler / CUMAERTESİ / [ÖDÜL MÜ YOKSA CEZA MI?]
Bu cezalar bin nasihatten daha eğitici

[ÖDÜL MÜ YOKSA CEZA MI?]
Bu cezalar bin nasihatten daha eğitici

[ÖDÜL MÜ YOKSA CEZA MI?] <br>Bu cezalar bin nasihatten daha eğitici
19 Mayıs 2007, Cumartesi

Şimdilerde hemen herkes mahkemelerde hakimlerin verdiği ilginç kararları konuşuyor. AB üyelik süreci kapsamında mahkemelerin verdiği ıslah edici cezalar son altı ayda epey popülerlik kazandı. Birçok hakim hiç sabıkası olmayan suçlulara “kamu hizmeti” cezası veriyor.

Alkollüyken eşini döven erkeğe altı ay içkili yerlere gitmeme, kaçak elektrik kullanana ‘evden çıkmama’, ağaç kesene ‘fidan dikme’, kamuya açık yerlerde havaya ateş açan berbere günde 10 ihtiyarı bedava traş etme ve hayvanlara eziyet edene de köpeklere bakma cezaları veriliyor.


Bu cezalar hem şaşırtıyor hem güldürüyor

Mahkeme salonlarında, 67 yaşındaki 12 torun sahibi bir kadına “İmar kirliliğine sebep olmak ve ruhsatsız ev yapmak” suçundan 6 ay eğlence yerlerine gitmeme, eşini döven bir adama “evli bir erkeğin eşine nasıl davranması” gerektiği konusunda tez hazırlama, süsüne püsüne dikkat eden bir kadına kuaföre gitmeme cezaları verilebiliyor artık. Bu cezalar, duyanları tebessüm ettiriyor. AB sürecinde Adalet Bakanlığı’nın “Denetimli Serbestlik ve Yardımlaşma Merkezleri”ni hayata geçirmesiyle bazı cezalar artık “kamu hizmeti”ne dönüştü. Hal böyle olunca da komşusuyla kavga eden kadına “bilgisayar kursuna gitme”, kaçak elektrik kullanan bir kişiye “evden çıkmama”, kaçak ağaç kesene “fidan dikme”, görevi kötüye kullanan bir polis memuruna “polis evine gitmeme” gibi cezalar veriliyor. Ülkemizde şu anda 133 Ağır Ceza Mahkemesi’nde bu cezalar uygulanmakta. Uzmanlar, “Bugün bir mahkumun devlete günlük maliyeti 40 YTL. Bu insanlar gerçek suçlularla bir arada kalıp psikolojilerini bozacağına bu şekilde en azından kendilerini toparlama sürecine girer.” diyerek kararları doğru buluyor.

Eşlerini döven iki kişiye 75 gün ormanda temizlik yapma cezası veren Akhisar Adliyesi’nin Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Aydın, bu cezalar kapsamına hırsızlık, gasp, yankesicilik, adam öldürme vs. cezalarının girmediğini söylüyor. Ancak mahkemeler arasında yorum farklılıkları da var. Aydın, uygulamaya yeni başlandığı için cezaların tam karşılığını bulamayabildiğini söylüyor. Cezalar birçok hükümlünün kabiliyetine ve mesleğine uygun. Mesela hükümlü bir berbere yaşlıları tıraş etme, ev hanımına dikiş-nakış kursuna gitme, garsona temizlik yapma, öğrenciye soru çözme, kahvesinde kumar oynatana kahvesini kütüphaneye çevirme ve 4 öğrencinin bir yıllık kitap ihtiyacını giderme, öğretmene kütüphanede çalışma, okuma-yazma bilmeyene okuyup yazmayı öğrenme, polis memuruna polis evine gitmeme, bir fanatiğe maçlara gitmeme cezası gibi. Ayrıca hakim kararları arasında imama pavyona gitmeme, okuma-yazma bilmeyene kitap okuma, hiç sinemaya gitmeyene sinemaya gitmeme cezaları gibi komik kararlar da var. Adapazarı Adliyesi ıslah edici cezalar sıralamasında ilk 10’da yer alıyor. Özellikle hakime Huriye Gülen bu tip cezaları vermesiyle epey ün kazandı. Biz de buradan yola çıkarak Adapazarı’nda ıslah edici ceza alan hükümlüleri ziyaret ettik. Sonuçta anladık ki alan memnun, satan memnun.

***

Naomi Campbell:
Temizlik yapmak bana huzur verdi

Yurtdışında da bu tip uygulamalar yoğunlukta. Özellikle ünlülere verilen kamu hizmeti cezaları epey konuşuluyor. Dünyaca ünlü manken Naomi Campbell temizlikçisinin yüzüne telefon fırlattığı için bir hafta temizlik yapma cezası almıştı. Campbell cezasının infazı sırasında, “Temizlik yapmak bana huzur verdi.” açıklamasını yapmıştı. Mısırlı aktör Ömer Şerif, bir otopark görevlisine saldırdığı için 2 yıl gözetim altında kalma ve öfkesine hakim olma konusunda 15 saat ders görme cezasına çarptırılmıştı. Hırsızlıkla yargılanan Amerikalı oyuncu Winona Ryder, 3 yıllık gözetim ve 240 saatini kanser hastalarına bakmakla, 120 saatini kör çocuklar vakfında, 120 saatini de hasta bebeklerle ilgilenmekle geçirme cezası almıştı. James Bond’un yönetmenlerinden yönetmen Lee Tamahori, polisin düzenlediği bir baskında kadın elbiseleri ve peruk giymiş bir halde yakalandı ve Hollywood’daki duvar yazılarını temizleme cezası aldı.


Küçük suçlara ilginç cezalar

* Alkolün etkisiyle eşini döven doktora içkili ve alkol satan mekânlara girmeme.

* Ruhsatsız tabancayla yakalanan yaşlı adama 10 ay kahvehaneye gitmeme.

* Hırsızlıktan yargılanan 18 yaşındaki gence ahıra girmeme.

* Oto hırsızlığı olayına karışan gence 20.00-08.00 saatleri arasında sokağa çıkmama.

* Koyunlarını yasak alanda otlatan çobana görevli memura 3 yıl kitap okuma.

* Ormanda yasak ağaç kesene fidan dikme.

* Dişi hintkeneviri ektiği iddiasıyla yargılanan kimseye PTT binasını boyama.

* Karşılıksız çek vermek, mal beyanında bulunmamak, suçundan 65 yaşından büyük kişiye konuttan çıkmama.

* Komşuya hakaret suçundan bilgisayar kursuna gitme.

* Ruhsatsız ev yapmak ve imar kirliliğine sebep olmaktan 6 ay eğlence yerlerine gitmeme.

* Kıskançlık yüzünden karısını dövene 7,5 ay ormanda temizlik yapma.

* Fanatik bir taraftara maça gitmeme.


Suçu alışkanlık haline getirmemek önemli

Mehmet Can Özkaya (Sosyal Hizmet Uzmanı): Burada asıl amaç cezasız suç kalmamasıdır. Yani işlediği bir suçun mutlaka bir karşılığı olduğunu göstermek. Kişiler hasbelkader bir suça karışmış olabilir. Mesela cahil bir insan kaçak elektrik kullanmanın sonuçlarının ne olacağını bilemeyebilir. Hakim cezayı verirken suçu alışkanlık haline getirip getirmediğine bakar, zaten daha önce suç işlememiş olanlar genelde kamu hizmeti cezasına dönüştürülüyor. Kavga çıkaran birine maça gitmeme cezası vermek uygun bir karar.

***

Huzurevinde yaşlıları tıraş ediyor

Baki Azderoğlu (Berber-42 yaşında): Ben ruhsatsız tabanca kullanıp, havaya ateş açtım. Yüksek mahkeme, cezamı 15 ay yaşlı amcaları tıraş etme cezasına çevirdi. Kendi işimi de aksatmadan günde 4 saat buraya geliyorum. Amcalara saç sakal tıraşı yapıyorum, onlarla sohbet ediyorum, çok seviyorlar beni. Her gün gelmemi dört gözle bekliyorlar. Çok güzel oldu, bu toplum beni kazandı. Yaşlılarla sohbet edince, onlara yardım edince manevî olarak da çok rahatlıyorum. Ben bu cezaya ‘hayata tutundurma’ diyorum.

***

Halk kütüphanesinde çalışıyor

Şahin Bayraktar (Emekli Öğretmen-51 yaşında): Kooperatif kongresini iki defa geciktirdiğim için kamu davası açıldı. 25 gün hapis cezası verilmişti ama sabıkasız olduğum için kamu cezasına çevrildi. 25 gün halk kütüphanesinde tam gün mesai yapacağım. Burada her bölümde çalışıyorum. Bazen kitap veriyorum, bazen araştırma bölümüne gelenlere yardımcı oluyorum, bazen kitapları yerleştiriyorum. Zaten ben okumayı seven bir insanım. Ama burada kısmen bir monotonluk var, bazen bu beni sıkıyor.

***

Nüfus müdürlüğünde temizlik yapıyor

A.D. (Garson-22 yaşında): Askere gitmeden önce ıslahevinden kaçmıştım. Geçmişte yaptığım hatalar yüzünden 2 ay 15 gün hapis cezası yedim. Sonra 37 gün kamu yararına bir hizmette çalışacağımı öğrendim, şimdi nüfus müdürlüğünde temizlik yapıyorum. Cezamın bitmesine birkaç gün kaldı. Buranın bütün temizliği bana ait, masaları siliyorum, yerleri süpürüp siliyorum, çöpü döküyorum, Temizlik yaparken zorlanmıyorum. Çok memnunum. Günde üç saat çalışıyorum zaten. Cezaevinde olmaktansa burada olmak çok daha iyi.

***

7 köpeğe 20 ay bakacak

Namık Oral (Nakliyeci - 51 yaşında): Ruhsatsız silah kullanmaktan cezalandırıldım. 10 ay hapis cezasına çarptırıldım. Bu ceza 20 ay 7 tane köpek bakmaya çevrildi. İki ay önce cezam başladı. Köpekleri çok seviyorum zaten, onun için onlarla uğraşmak zor gelmiyor. Bir de, aslında farkında olmadan sevap işliyoruz. Cezamı bitirince köpekleri bırakmayı düşünmüyorum, kalırlar burada artık. Burayı iyice sahiplendiler. Bakımları hiç de zor olmuyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir