KAPAT
KAPAT
Haberler / CUMAERTESİ / Şefkat, tepeden şehre iniyor

Şefkat, tepeden şehre iniyor

Şefkat, tepeden şehre iniyor
15 Eylül 2012, Cumartesi

Samanyolu Televizyonu'nun ilgi yle takip edilen dizisi Şefkat Tepe, bu sezona çok farklı giriyor. İki sezondur dağda görev yapan ekip, şehre inecek ve terörle kentlerde mücadele edecek. Yeni sezona 'merhaba' diyen dizinin kahramanları ile konuştuk...

Samanyolu Televizyonu'nda ekrana gelen Şefkat Tepe dizisi, izleyici ile buluştuğu günden beri büyük heyecanla seyrediliyor. 1997 yılı Güneydoğu'sunu günümüze taşıyan dizi, terörün Türklere ve Kürtlere yaptığı zulmü anlatıyor. Şefkat Tepe, bu sezon yepyeni bir format ile 'merhaba' diyor. Serdar Komutan eşliğinde dağda görev yapan tim, şehre inecek. Tim içindeki her bireyin ayrı bir özelliği var. Kimi teknik bilgiler ile çözümlemeye uğraşacak kötü gidişatı, kimi ise askerî yetenekleriyle çalışacak. Dizinin başrol oyuncusu Serdar Komutan yani Mert Kılıç, bu döneme oldukça iddialı gireceklerini söylüyor. Kılıç'a göre, halkın diziye olan teveccühünün altında şu yatıyor: "Türk askerine yakışan tavırları işliyoruz dizide. Vatandaş da askerini Serdar Komutan gibi görmek istiyor. Türk ordusunun nasıl bir karakterde olması gerektiğini anlatıyoruz aslında. Bayrağı, vatanı koruyan kişi olarak Serdar Komutan, doğru bir model." Ekranlarda çok fazla dizinin döndüğünü belirten Kılıç, ancak seyircinin kendini bulduğu dizileri izlediğine dikkat çekiyor. Şefkat Tepe ile ilgili reyting ölçümleri de bunun göstergesi zaten. Vatandaşlar, yolda Mert Kılıç'ı durdurup; "Ailemizden birisin. Bazı anları seninle yaşıyoruz. Benim evladım da senin gibi asker" diyorlarmış. Kılıç için en güzel diyalog, askere yeni gidecek gençlerin verdiği cevapta saklı: "İnşallah sizin gibi bir komutan görürüz." Kendisini hazır ol vaziyetinde dinleyen ve gerçek hayatta 'Serdar Komutan' diye seslenen kişilerden bahsediyor Kılıç.

Mert Kılıç'ın oyunculuktan önceki mesleği futbolculuk. 1997 yılında Hakkarispor'da top koşturmuş genç oyuncu. Bölge halkının çok samimi ve mert olduğuna, o dönemde şahitlik etmiş. Kılıç, terörün kaynağının cehalet olduğuna vurgu yapıyor. "Güneydoğu'daki kardeşlerimize her alanda yardım etmeliyiz. Bu işler, eğitim ile düzelir." şeklinde konuşuyor. Şefkat Tepe'nin birlik ve beraberliğe katkıda bulunduğunu anlatan Kılıç, Anadolu'da var olan kardeşliği ekrana taşıdıklarını dile getiriyor. Yetenekli oyuncu, aile terbiyesi aldığı için gayri ahlaki işlere imza atmadığını özellikle belirtiyor. Ona göre, "Paraya hayır, doğru, güzel ve iyi senaryolara evet!"

Mert Kılıç, Şefkat Tepe'nin bu sezon da çok konuşulacağını öngörüyor. En büyük hayali ise diziyi beyazperdeye taşımak. Yaptıkları işin, yıkılan duyguları toparlamak olduğunu söylüyor. Son sözleri ise gayet çarpıcı: "Türk askeri infaz yapmamalı, her daim hukuku gözetmeli. Asker, imkânı varsa öldürmeden o kişiyi etkisiz hale getirmekle yükümlüdür. Dağa çıkan adamı topluma kazandırmanın yollarını aramalı. Zaten dizide de asker halkı seviyor, ona yardım ediyor."

Ertuğrul Şakar (Celil): Kurduğumuz tim, bu sezonu diğerlerinden ayıran en farklı oluşum

Ertuğrul Şakar, yani Celil asker... İki sezondur dizide yer alıyor. Celil karakterinin duygusal olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Celil, ülkede yaşanan terör olaylarını duyduğunda, her insanın verdiği tepkiyi veren, ailesini dahi bu uğurda kaybetmiş bir karakter." İlk iki sezonda hedeflerinin dağdaki terör örgütü olduğunu dile getiren Şakar: "Özellikle benim senaryolarda kullandığım bir laf var; 'dağ fareleri'. İki sezon bunlarla mücadele ettik. Bu sezon da şehir fareleri ile ilgileneceğiz. Orada hangi oyunlar oynanıyor, bunları anlatacağız." diyor. Şakar, dizide kurdukları Timin bu sezonu diğerlerinden ayıran en farklı oluşum olduğunu söylüyor. Yetenekli oyuncu, rolüne hazırlanırken; gündemden etkilendiğini kaydediyor. Şakar, dizinin bu kadar tutulmasını ise samimiyete bağlıyor: "Bu duygu etrafında bir araya gelen ekibimizin yaptığı iş de kabul görüyor."

Merve Akaydın (Aslı): Silahlar çok ağır

1989 doğumlu olan Merve Akaydın, dizideki adıyla Aslı, konservatuvar mezunu genç bir oyuncu. Akaydın, tiyatroya olan sevgisinin kendini Şefkat Tepe ile buluşturduğuna dikkat çekiyor. Akaydın, daha önce 'Farklı Boyut' ile karşımıza çıkmış bir isim. STV ile uzun yıllar çalışmak istediğini belirtiyor. Aslı karakteri, yeni sezonda yer alacak ekibin içinde. Daha çok bilgisayar gibi teknik alanlarda terörle mücadele edeceğini anlatıyor. Akaydın'ın bir de itirafı var: "Ekibimize destek olan Nuri Bey, bilhassa benim silah kullanmama yardımcı oluyor. Dövüş teknikleri üzerine çalışıyorum. Biraz zorluk çekiyorum, silahlar çok ağır; ama üstesinden geliyorum." Genç oyuncuya göre, dizide izlenen konular doğru anlatıldığında, izleyici tarafından tutuluyor.

Mehmet Korhan Fırat (Şahin): Gerçek bir meseleyi işlediğimiz için beğeni ile izleniyoruz

Mehmet Korhan Fırat, Selçuk Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi. Fırat, dizideki Şahin karakterinin tam tersi bir yapıda olduğunu ifade ediyor. Şahin karakteri, daha ters, sert ve mantıklı. Fırat ise heyecanlı, fevri ve çocuk ruhlu biriymiş. Fırat da yeni kurulan TİM'in çok özel operasyonlara imza atacağını söylüyor. Rolüne hazırlanmakta zorluk çekmeyen Fırat, zaten askerliğe elverişli yapıda biri olduğunu kaydediyor. Fırat'a göre, dizinin reytinglerde birinci olmasının nedeni şu: "Bu coğrafya, terör acısını yıllardır yaşadı, hâlâ da çekiyor. Sadece Doğu, Güneydoğu değil, Türkiye'nin her yeri yaşadı bu zulmü. Böyle gerçek bir meseleyi işlediğimiz için de beğeni ile izleniyoruz."

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir