KAPAT
KAPAT
Haberler / CUMAERTESİ / Sonradan Gurme, Sonradan Gurmeler'e karşı!

Sonradan Gurme, Sonradan Gurmeler'e karşı!

Sonradan Gurme, Sonradan Gurmeler'e karşı!
24 Temmuz 2010, Cumartesi

Gazetemizin Cuma ekinde yayımlanan 'Sonradan Gurme' isimli köşemizin taklitleri internet aleminden gazete haberlerine sıçradı. Kendilerine 'Sonradan Gurmeler' ismini veren bir korsan grup hem ismi hem işin felsefesini izinsiz kullanıyorlar. Gerçek Sonradan Gurme ise grubun bu yaptığını 'sonradan görmelik' olarak niteliyor.

Son dönemlerin en popüler işlerinden biri de yemek konusu hiç şüphesiz. Çünkü her gün üç öğün yemek yiyoruz ve hayatımızın büyük bir bölümü de 'ne yesem?' sorusu etrafında şekilleniyor. Durum böyle olunca da envai çeşit yemek ve mekan tanıtım kitapları yayımlanıyor, gazeteler gurme yazarlarına köşe tahsis ediyor, televizyonlar yemek programlarından geçilmiyor.

Gazetemizin Cuma ekinde yayımlanan 'Sonradan Gurme' isimli köşe de bu ihtiyaca binaen var olan ve okurlarımız tarafından çok sıkı takip edilen bir köşe. Bu mütevazı köşede lezzeti yerinde, hijyen ve güvenilir ürün sunan mekanlar her hafta okurlarımıza 'Sonradan Gurme' takma adlı yazarımızın testinden geçtikten sonra tanıtılıyor. Okurlarımızın büyük ilgi gösterdiği ve takip ettiği Sonradan Gurme köşesinin geçmişi ise dört yıl öncesine dayanıyor. Bu ilginç, matrak ve iddiası olmayan orijinal ismi 19 Şubat 2006 tarihinden bu yana Zaman Pazar ekimizden başlayarak köşesinde kullanan gurme yazar, damak zevkine düşkün okurlarımızın gidebileceği nezih mekanları anlatıyor. Yani dört yıldan daha fazla bir süredir 'Sonradan Gurme' ismi, hem içinde barındırdığı muziplik hem de gurme lafzını taşıması nedeniyle ilgi gören köşelerimizden biri. Hatta ünlü tiyatrocu Yılmaz Erdoğan'ın 'Çok Güzel Hareketler Bunlar' adlı televizyon programında gazetemizdeki bu köşe ismini çok zekice bulduğunu söyleyecek kadar hem de...

Her güzel işin taklidi de çabucak türüyor elbette. Birkaç haftadır bazı gazetelerin hafta sonu eklerinde sıkça yayımlanmaya başlayan 'Sonradan Gurmeler' isimli haber, en azından bu haberleri yapan muhabir arkadaşlara bundan sonra daha uyanık olmaları ve araştırma yapmaları gerektiğini hatırlattı bizlere. Hiç şüphesiz muhabir arkadaşlar bu köşenin logosuyla beraber 4 yıldan bu yana Zaman Gazetesi'nde bir köşe olduğunu bilselerdi elbette Facebook'ta 'Sonradan Gurmeler' ismiyle grup kuran arkadaşlara bunu soracaklardı. O zaman bu görevin bundan sonra bu tarz haberleri yapacak muhabirlere düştüğünü hatırlatalım.

Yaptırdıkları logoları ücretsiz yemek yedikleri lokantalara yapıştırıp internette yazı yazan 'Sonradan Gurmeler' isimli korsan grubun Zaman Gazetesi'nin Sonradan Gurme'si ile hiçbir alakası yok. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız ve ismini saklı tutan yazarımız, "Sonradan Gurmeler ismiyle ortalığa çıkan ve salaş mekanları gezerek yemek yiyen grupla ilgili birçok şikayet alıyorum. Mekan sahipleri bu grubun benimle ya da gazetelerle irtibatlı olduğunu bile düşünüyorlarmış. 'Çakma Sonradan Gurmeler' ile hiçbir bağlantımız yok. Ayriyeten bu interaktif grubun Zaman'dan izinsiz olarak arakladıkları ismi kullanma hakları da yok. Hem isim, hem benim köşede uyguladığım felsefe tamamen taklit ediliyor. Hakikaten sonradan görmeler, bu köşeyi görmeme ihtimalleri yok. Daha zeki davranmalarını beklerdim. Bu hareket üzerine Facebook'ta kurduğum 'Sonradan Gurme' grubu ismiyle gönderdiğim katılım davetini bile kabul edecek cesaretleri olmadı." diyor.

9 Ocak 2010'da kurulan Sonradan Gurmeler grubu her cumartesi bir mekanda buluşup yemek yemeye devam ediyorlar. Grubun kurucuları arasında birer meslek sahibi de olan Ömürden Sezgin, Bilal Özerol, Feridun Sarıhan, Varlık Sezgin, Mustafa Kabakçı ve Eren Özata yer alıyor. Cuma ekimizin Sonradan Gurmesi'nden gruba bir de soru var: "Bakalım bundan sonra da, marka olmuş bir ismi sindirebilecek mi bu beleşçi tayfası?"

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir