KAPAT
KAPAT
Haberler / CUMA / Hobileri tarih

Hobileri tarih

26 Ekim 2012, Cuma

Göktürkler yıkılırken Avrupa’da hangi ülke kuruluyordu? Antik Yunan devrinde Amerika’da ve Afrika’da ne oluyordu? Hz. Muhammed doğduğunda Japonlar neye inanıyordu? 15 yıl önce üç yakın arkadaş bu sorularla “eşzamanlı tarih okumalarına” başlamış. Üç kişi olmuş 10, 20… Şimdi haftanın 4 günü 4 ayrı sınıfta tarih okumaları yapıyorlar.

Kendilerine “Binbir not” diyorlar, yaptıklarına da “eşzamanlı tarih okumaları”. Tarihe farklı bir boyuttan bakıyorlar. Zihinlerde dağınık halde olan bilgileri bir puzzle’ı birleştirir gibi bir araya getiriyor ve fotoğrafı bütün olarak görmeyi sağlıyorlar. Mesela “Avrupa Ortaçağ’dayken Afrika’da, Çin’de, Amerika’da neler oluyordu, kimler vardı? Hz. Süleyman döneminde nerede hangi inançlar vardı? Büyük İskender, Hindistan’ı fethederken Japonya’da ne oluyordu? Eski toplulukların bugünkü halleri nicedir? Örneğin Süryanilerin ataları Babilliler…” gibi son derece ilgi çekici bir açıdan tarih okumaları yapıyorlar.

Tüm bu bilgiler günümüzü okumak, her gün yayınlanan haberleri daha iyi anlamak açısından önemli ve gerekli genel kültür bilgileri. Bu yüzden Jülide ve Feride Bozcu kardeşlerle reklamcı Ayşe Topbaş’ın 15 yıl önce başladığı tarih okumalarına duyan katılmak istemiş. Zamanla bir sınıf dolusu insan olmuş. Seminerleri Topbaş’ın ailesinin Küçük Çamlıca’daki evinin alt katında yapmaya başlamışlar. 5 yıldır haftanın 4 günü hepsi ayrı gruplara eşzamanlı tarih okumaları, ülkeler ve sanat tarihi seminerleri gerçekleştiriyorlar. “Bunlar antlaşmaların ezberlendiği tarih dersleri değil. Biz kuş bakışı bir tarih bilgisi veriyoruz. Yoruma dayalı. Ve her bilgiyi bugüne bağlıyoruz. Dolayısıyla ilgilerini çekiyor.” diyen Feride Bozcu, ev hanımlarıyla başladıkları seminerlere artık çalışan kadınların hatta öğrencilerin de katıldığını söylüyor. Doktorlar, tarih bölümü öğrencileri, iş kadınları…

Bahsi geçen ülkelere de gidiyorlar

Ülkeler tarihi seminerini veren Jülide Bozcu, İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Ümit Meriç’in öğrencisi. Eğitimlerde Meriç’ten çok destek almışlar. Minnettarlığını her fırsatta dile getiriyor. Türkiye’nin komşularından başlayarak tüm dünya ülkelerini coğrafi, kültürel ve siyasi önemini ele alacak şekilde işliyorlarmış. Bugünü anlama açısından oldukça faydalı bir seminermiş. Protestan Amerika ile Yahudi İsrail arasındaki bu yakın ilişkinin sebebi nedir? Afganistan niye karışık, Amerika niye orada, Suriye’de neler oluyor… gibi.

Eşzamanlı tarih okumaları ve ülkeler tarihi seminerlerini bazen bahsi geçen bölgelere giderek yapıyorlar. Geçen yıl Endülüs İspanya’sına, Kudüs’e ve Tebriz’e gitmişler. “Binbir gezi, 6 kıta 7 renk” dedikleri “dünya kültürleri” gezilerini bir yıldır yapıyorlar. Tarih seminerleri kadar ilgi görünce devam etme kararı almışlar.

İstanbul Üniversitesi arkeoloji ve sanat tarihi bölümü mezunu Feride Bozcu, sanat tarihi dersleri de veriyor. Bazen konunun uzmanı isimleri seminerlerde ağırlıyorlar. Ondan bizzat konuyu dinliyorlar. Ümit Meriç sık sık ağırladıkları isimlerden. Yoğun istek üzerine Erenköy’de Genç Akademi’de Üsküdar’da İdema’da da (Uluslararası Kalkınma Yönetimi) seminer veriyorlar. Hatta tarih okumalarından büyük keyif alan bir grup kadın, böyle seminerler vermek için bir vakıf kurmuş: İSTEV (İstanbul Sanat Tarih Edebiyat Vakfı). Orada da tarih okumaları ve genel kültür dersleri başlayacakmış. Seminerler ve okunması tavsiye edilen kitaplar, izlenmesi önerilen filmler hakkında bilgileri http://binbirnot.wordpress.com/ sitesi üzerinde takip eden katılımcılar, “Biz tarihi böyle bilmezdik.” diyorlar.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir