KAPAT
KAPAT
Haberler / CUMA / Kelle paça çorbası kırıklara iyi gelir mi!

Kelle paça çorbası kırıklara iyi gelir mi!

Kelle paça çorbası kırıklara iyi gelir mi!
28 Ekim 2011, Cuma

Kolunuz kırıldı, doktora gittiniz. Müdahale yapıldı, kolunuz alçıya alındı. Doktor, iyileşmenizin zaman alacağını söyledi.

Ama durun, çevrenizdekilerin tavsiyeleri var: "Kelle paça çorbası kırık çıkığa iyi geliyormuş. Her gün bir kâse iç. Bir şeyciğin kalmaz." Peki bu bilgi ne kadar doğru? Aslı astarı var mı? En önemlisi uzmanlar öneriyor mu?

İstanbul'daki kelle paçacıların iddasına göre, halkın bu inancı boşuna değil. Mesela Paçacı Hasan, 50 yaşındaki birinden bahsediyor. Beli kırılmış, bir daha ayağa kalkamaz denmiş. Ama her gün bir kâse kelle paça içerek zıpkın gibi olmuş, 2 ay içinde. Doğan Kelle Paça da ayağı kırılan 25 yaşındaki bir genci anlatıyor. İki kere alçıya alınmış ayağı. Ama kemik kaynamamış ikisinde de. Sonunda kelle paça çorbası içerek ayağını eskisi gibi kullanmaya başlamış.

Bir de kırık çıkığa kelle paça değil de ayak paça ve kemik çorbasının iyi geldiğini söyleyenler var. Ancak bu bilgilerin nereden çıktığı belli değil. Zaten ortopedist ve beslenme uzmanları "Kelle paça çorbası kırık çıkıklarda tedavi edici role sahiptir." diyemiyor. Çünkü, henüz bu konuda bilimsel bir araştırma yapılmadığını söylüyorlar.

Sema Hastanesi Ortopedi Uzmanı Halit Çınar Çakı, "Halk arasında bunun gibi çok yanlış var." diyor ve ekliyor: "Biz hastalarımızı doğruluğundan emin olmadığı şeyleri uygulamamaları konusunda uyarıyoruz. Çünkü bu hastalıklarda tedavi geriye dönüşü olmayan yola girebilir." Dr. Çakı, kırık ve çıkıkların tedavisinde beslenmenin önemli olduğunu vurguluyor. Ama bunun günlük beslenmenin dışında olmaması gerektiğini savunuyor. "Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme nasıl her insanın sağlığı için gerekli ise kırık veya çıkık için de aynı şekildedir." diyor.

Kelle paça kiloya sebep olabilir!

Çınar Çakı ayrıca kelle paça ve kemik çorbalarında yağ oranı ve kalorinin yüksek olduğunu söylüyor. Bu yüzden kişinin hareketinin kısıtlandığı bir dönemde aşırı yağlı besin değeri yüksek olan gıdalar tüketmesinin gereksiz kilo almasına sebep olacağını dile getiriyor. Kırık çıkık hastalarının yapması gerekenleri ise şöyle sıralıyor: "Esas olan kırık-çıkık bölgesinii uygun süre alçıda tutmak ve alçı süresince bir ortopedi doktoru gözetiminde olmak. Bir de istirahat edip uzman doktorun önerisiyle düzenli egzersiz yapmalı.

Beslenme ve diyetetik uzmanı Elvan Odabaşı için durum Ortopedi Uzmanı Halit Çınar Çakı'nın söylediğinden farklı değil: "Kelle paça çorbası kolestrol içeriği açısından oldukça yüksek. Çocukların gelişim dönemlerinde tüketmeleri tavsiye edilebilir. Ancak yetişkinlerde sık tüketimi sağlık açısından sıkıntılar oluşturabilir." Odabaşı, "Kemiklerde oluşan kırıklar, kaslarda oluşan yırtılmalar ve kayıpların kelle paça çorbası ve kemik suyu içeren diğer çorbalar ile tedavi edilebileceği bilgisi doğru değildir. Kemik sağlığı için ilk önce kalsiyum ve D vitamini gerekir. Bu anlamda en önemli besin grupları ise süt ve süt ürünleridir. Ayrıca güneşten faydalanmakta vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamak için önemli."

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir