KAPAT
KAPAT
Haberler / CUMA / 'Klasik müziği varoşlara götürseydik seçim sonuçları böyle olmayabilirdi'

'Klasik müziği varoşlara götürseydik seçim sonuçları böyle olmayabilirdi'

'Klasik müziği varoşlara götürseydik seçim sonuçları böyle olmayabilirdi'
FAZIL SAY
8 Ağustos 2007, Çarşamba

Piyanist ve besteci Fazıl Say'ın dün Radikal gazetesinde kaleme aldığı 'Varoşlara kültür niye gitmedi?' başlıklı yazısına müzik dünyası tepki gösterdi. Say, yazısında 2003 İstanbul Müzik Festivali çerçevesinde hazırladığı 'varoşlarda klasik müzik konseri' projesinin İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı ile dönemin Kültür Bakanı Erkan Mumcu tarafından sekteye uğratıldığını iddia etti.

Fazıl Say'ın "İstanbul okullarında 1000 konseri 2002'de hayata geçirseydik, varoşlardaki oy kullanma vaziyetini azıcık ucundan da olsa etkileyen bir sonuç bile elde edilirdi belki bugün." şeklindeki cümleleri yeni bir tartışma başlattı. Müzisyenler, varoşlarda yapılmayan klasik müzik konserleriyle, ortaya çıkan seçim sonuçları arasında doğrudan bir ilginin kurulamayacağını söyleyerek Say'ın düşüncelerini gerçekçi bulmadı. Say, 'on yıl aradan sonra' yazdığı ilk yazısında, ilköğretim okullarında yapılması düşünülen müfredat değişikliğini de eleştirdi. Müzik derslerinde ilahi okunmasını doğru bulmadığını belirten Say, "Benim kızım 7 yaşında, bu yıl ikiye geçti. Kızımın bu tür bir müzik dersine girmesini istemiyorum. Yanlış buluyorum." dedi.

Prof. Dr. Alaaddin Yavaşça, Say ile aynı fikri taşımadığını söyledi. Klasik müziği anlamak için belli bir seviye gerektiğini ifade eden Yavaşça, yapılamayan klasik müzik konserleriyle seçim sonuçlarının karşılaştırılmasını doğru bulmuyor. Rengim Gökmen, Say'ın bu tespitinin gerçekçiliğinin tartışılması gerektiğini belirtirken, Orhan Şallıel de sanatçının açıklamasını gerçekçi bulmadı. Fazıl Say'ın "Din çok başka bir felsefi tartışma bence, ama müzik başlı başına bir dindir." sözlerine ise sanatçı Ahmet Özhan sert tepki göstererek, bu ifadeyi 'putperestçe bir yaklaşım' olarak değerlendirdi.

2003 İstanbul Müzik Festivali'nde Gaziosmanpaşa ve Polonezköy'deki konserlerin düzenlenememesinde İKSV'yi suçlu bulan Say, ayrıca festivalin kapanış konserinde 'Metin Altıok Ağıtı'nın son bölümünün, İKSV ve Kültür Bakanı Erkan Mumcu tarafından sansürlendiğini iddia ediyor. Öte yandan İKSV'nin, Say'ın yazısında geçen iddialara bugün cevap vermesi bekleniyor.

Müzik adamları gerçekçi bulmadı

Alaaddin Yavaşça: Ben, Fazıl Say ile aynı kanaatte değilim. Klasik müziği anlayabilmek için bir seviye lazım. Bunları anlamayacak insanların bulunduğu bir yere gittiğin zaman belki de o müzik türü insanları rahatsız eder.

Rengim Gökmen: Bu açıklamada genel anlamıyla kültürel gelişim çizgisine bağlanan bir fikir yapısı var. Ama seçim sonuçlarını doğrudan doğruya böyle bir şeye bağlamanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Böyle bir tespit ne kadar gerçekçi olabilir? Bu, kapsamlı düşünülmesi gereken bir konu.

Orhan Şallıel: Say'ın bu yazısından; varoşlarda bin konser vermedi diye AK Parti kazandı, Türkiye'nin oy potansiyeli düştü, gibi bir şey anlıyorum. Bu gerçekçi bir açıklama değil. Fazıl Say'ın sörf yaptığını düşünüyorum. Ona yazı hayatında başarılar diliyorum. Öte yandan ilahi, müzik derslerinde sadece bir müzik türü olarak öğretilecekse bunda bir problem yok.

Ahmet Özhan: 'Din başkadır, müzik başlı başına bir dindir' şeklindeki ifadeyi putperestçe bir yaklaşım olarak görüyorum. Allah indinde din birdir ve tüm fonksiyonellikler de bunun içindedir. Say'ın klasik müziğin seçim sonuçlarına etkisi konusundaki görüşlerine de sadece gülüyorum. Bu açıklamalardan Cem Yılmaz'a iyi malzeme çıkar. Bu konuşmaları Cem Yılmaz repertuarına alırsa on sene daha malzeme sıkıntısı çekmez.

Ali Pektaş, İstanbul

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir