KAPAT
KAPAT
Haberler / CUMA / Kutlu Doğum'da nerede ne var?

Kutlu Doğum'da nerede ne var?

Kutlu Doğum'da nerede ne var?
13 Nisan 2012, Cuma

Peygamber Efendimiz'in (sas) dünyayı teşriflerinin 1441. yılındayız. Yarın başlayacak Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle hem büyük şehirlerde hem de ülkemizin dört bir yanında özel programlar düzenleniyor.

Hafta boyunca planlanan etkinlikler arasında panel, sempozyum, konferans, kitap ve kültür fuarı, hafta ile ilgili öğrencilere yönelik yarışmaların yanı sıra, kurum ve kuruluşlara, esnafa, şehit yakınlarına, gazilere, hastanelere, kimsesizlere ve Çocuk esirgeme yurtlarına ziyaretler de bulunuyor. Kutlu Doğum Haftası'nda nerede ne var, etkinlikleri derledik.

Efendimiz, Adıyaman'da sahabe kabrinde anılıyor

Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, Kutlu Doğum Haftası kutlamalarının Sahabe efendilerimizden Safvan bin Muattal'ın kabri başında başlayacağını açıkladı. Program kapsamında dünyaca ünlü hafızlar Kur'an ziyafeti verecek, Efendimiz (sas) sohbetlerle yâd edilecek.

Başkent ve İstanbul her daim canlı

İstanbul'da İslam coğrafyasından 35 ülkenin öğrencilerinden oluşan Kardeşlik Korosu, 'kardeşlik' ilahiler seslendirecek. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit, "Geçen yıl merhamet konusu ele alınmıştı. Bu yıl ise kardeşlik hukuku ve ahlakını gündeme taşıyacağız." diyerek etkinliklerle ilgili bilgi veriyor. Açılış, 14 Nisan'da İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu'nda yapılacak. Koronun yanı sıra kardeşlik röportajlarına yer verilecek. Benzer bir programın Ankara'da Arena Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirileceği de bilgilerimiz dâhilinde.

Program, Adana'da 21 gün

Anadolu Gençlik Dergisi Ceyhan Temsilciliği, bu özel hafta için 21 günlük bir etkinlik takvimi hazırlamış. 16 Nisan'da İnönü Bulvarı'nda kurulan çadırda 6 gün boyunca Peygamberimiz'i (sas) anlatan şiirler, ilahiler, hadis afişleri, sinevizyon gösterimi ve sohbetler olacak. Etkinlikler, 13 Nisan'da başlayıp 4 Mayıs'ta Ceyhan Kapalı Spor Salonu'nda yapılacak Asr-ı Saadet gecesiyle son bulacak.

Samsunlular, öğrenirken hediye kazanıyor

Samsun'da Siyer-i Nebi Okuma Kampanyası Platformu, "Sonsuz Nur'la Yolculuk Sınavı" düzenlemiş. Sınava, 5, 6, 7 ve 8. sınıflar ile 15 yaş üstü herkes katılabilecek. Sınav, mayıs ayında okullarda gerçekleştirilecek. Başvuru 'www.sonsuznurlayolculuk.com' adlı internet adresinden, 7 Mayıs'ta gece saat 12'ye kadar yapılabiliyor. Sınav giriş yeri ve saati katılımcıların e-mail ve cep telefonuna gönderilecek mesajla bildirilecek. Sınav sonunda dereceye girenlerin ödülleri ise 15 kişiye umre seyahati, 12 tablet bilgisayar, 13 netbook bilgisayar, 15 bisiklet, 17 fotoğraf makinesi, 3 ıPhone, 22 MP4 player ve 22 kişiye de 8 GB flash disk...

Kadıköy'de Kutlu Doğum pastası kesilecek

Kadıköy Müftüsü Avni Şahin'e ne tür etkinlikler hazırladıklarını sorduk: "Kutlu Doğum Haftası'nı bu yıl açık alana taşıyoruz. Peygamberimiz'le ilgili bir konuşma dinlemiş ya da dinlememiş herkese ulaşmak için Kadıköy'ün en önemli mekânı Söğütlüçeşme Tren İstasyonu'nda metrobüslerin son durağında, 3 bin metrekarelik bir alanda etkinliklerimiz olacak. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hocamızın katılımıyla Efendimiz için bir Kutlu Doğum pastası keseceğiz, 400-500 kişilik olacak bu pasta. Salat ü selamlar okunacak. Kitap fuarı olacak. Çocuklara yönelik faaliyetler var. Hayır sahiplerinin ikramı olan yiyecekler ikram edilecek. Saat 17.00 gibi tasavvuf musikisi konserleri verilecek. Bu akşam ve 15 Nisan Pazar günü Fetih 1453 filmini göstereceğiz. Bir taraftan Peygamberimiz'i anlatırken bir yandan da insanların eğleneceği bir etkinlik olacak."

Yozgat'ta çadırlar kuruldu

Bu özel hafta, Yozgat'ta Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan çadırlarda kutlanıyor. Yozgatlılar, her gün saat 18.00 ile 19.00 arası, çadırlarda Peygamberimizin (sas) hayatını anlatan kitaplardan alıp bir saat boyunca okuyor. Daha sonra etkinlik kapsamında saat 19.30'da başlayan konferanslarda Efendimiz anlatılıyor. Program, 15 Nisan Pazar akşamına kadar devam edecek.

Antalya'da Kutlu Doğum pilavını tadabilirsiniz

Antalya İl Müftüsü Ahmet Çelik: "Efendimiz'in (sas) insanlığa getirdiği mesajı herkese ulaştırma gayretindeyiz." diyor. Etkinlikler, 14 Nisan'da Muratpaşa Camii'nde Kutlu Doğum pilavı ikramıyla başlayacak. Sohbet, vaaz ve sinevizyon gösterileri, tasavvuf musikisi konseri olacak.

Şanlıurfa'da tirit ziyafeti

Şanlıurfa'da yarın sabah GAP Arena Stadyumu'nda tirit (yöresel bir yemek) ziyafeti verilecek. Saat 20.00'de stadın çevresine kurulan dev ekranlarda paneller yansıtılacak. Peygamberimiz (sas) 1441 hatm-i şerif ve dualarla hatırlanacak. Pazar günü ise programa Kur'an tilaveti ve ilahi konseriyle Balıklıgöl'de devam edilecek. Şanlıurfa Müftüsü Ramazan Tahiroğlu'nun bir de müjdesi var. Programda isimleri belirtilen esnaflar hafta boyunca belli ürünlerde yüzde 50'ye varan indirimler uygulayacak.

Afyonkarahisarlılar yarışıyor

Bolvadin Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ana başlık olarak seçtiği 'Kardeşlik Ahlakı ve Hukuku' konusunda programlar hazırlamış. Müftü Hüseyin Erdoğan, hazırladıkları programların amacının İslam ahlakının serin ikliminde beyin fırtınası estirmek olduğunu ifade ediyor. Bu bağlamda öğrenciler arasında mektup, kompozisyon, şiir ve makale yarışması ayrıca cezaevinde tutuklu ve hükümlüler arasında siyer bilgi yarışması düzenleniyor.

Konya'da 63 umre ödüllü sınav heyecanı

Konya'da bir ay sürecek program; 63 umre, 33 tablet PC ve 475 sürprizden oluşan 571 hediyenin verileceği "Sonsuz Nura Yolculuk Sınavı" ile taçlandırılacak. Sınav, 20 Mayıs 2012 tarihinde Konya'daki okullarda gerçekleştirilecek. Ödülleri ise 22 Haziran'da yapılacak olan Kutlu Doğum programında verilecek. Başvurular, "www.sonsuznuruanlamak.com.tr" adresinden, NT mağazalarından ve GAYE-DER'den, 1 Mayıs gece saat 12'ye kadar yapılabiliyor. Etkinlikler ayrıca, 1-30 Nisan tarihleri arasında, Kulesite AVM karşısındaki Adnan Menderes Camii avlusunda kurulan çadırda devam edecek. Çadır, mukaddes emanetler fotoğraf sergisine, yazarların katılacağı imza günlerine, naatların okunacağı şiir dinletilerine, Türk tasavvuf musikisi konserlerine ve sakal-ı şerif ziyaretine ev sahipliği yapacak.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir