KAPAT
KAPAT
Haberler / CUMA / Mekânlar lüks, yemekler leziz, fiyatlar ucuz

Mekânlar lüks, yemekler leziz, fiyatlar ucuz

Mekânlar lüks, yemekler leziz, fiyatlar ucuz
3 Temmuz 2009, Cuma

"Kalbe giden yol mideden geçer" derler. Belki de bu yüzden Türkiye'de belediyelerin en beğenilen hizmeti, sosyal tesisler. Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyük Şehir Belediye başkanı seçilmesinden sonra halka açtığı bu sosyal tesisler, Türkiye'ye rol model oldu.

Sayıları her geçen yıl arttı. Öyle ki İstanbul'da ilçe belediyeleri de lokantalar açmaya başladı. Sadece İstanbul'da değil, il ve ilçe belediyelerine ait sosyal tesislere Türkiye'nin çoğu yerinde rastlamak mümkün. Yemek yediğiniz bir lokantadan neler beklerseniz, burada var. Güzel bir manzara, leziz yemekler... Üstüne üstlük yemek fiyatları da çok hesaplı. İşte bu yüzden belediyelerin Türkiye genelindeki sosyal tesisleri dolup taşıyor. Eğer hafta sonları bu tesislerde yemek yemek istiyorsanız saatler öncesinden yerinizi ayırtmanız gerekiyor. Biz de belediyelere ait tesislerin nabzını tuttuk. 'Nerede ne yenir, ailecek bir hafta sonu yemeği kaça mal olur?' bunları araştırdık.

Ferah bir mekân, lezzetli bir yemek, ucuz bir hesap!

afta sonları Florya Sosyal Tesisleri'ndeki restoran öyle kalabalık oluyor ki iğne atsanız yere düşmez! Sosyal tesiste yemek yemek için saatler öncesinden isminizi listeye yazdırmanız gerekiyor. Eğer şanslıysanız birkaç saat içerisinde sıra size geliyor. Cumartesi ve pazar günleri sadece Florya'da değil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı bütün sosyal tesislerde manzara aynı. Bu mekânlarda hafta içi de yer bulmak zor. Çünkü sosyal tesislerin hemen hepsi çok güzel bir manzaraya sahip. Fiyatlar ise aynı standarttaki diğer restoranlara göre ortalama yüzde 30 daha ucuz. Mesela İBB'ye bağlı bir tesiste Boğaz manzaralı bir balık keyfi yapmanın size maliyeti içecek ve salatalar dahil kişi başı ortalama 25 TL. Bu rakam, Boğaz'daki başka bir lokantayla neredeyse kıyaslanamayacak kadar az. Ferah bir ortam ve uygun fiyatlar bir araya gelince müşteriler de bu mekânlara akın ediyor.

İstanbul genelinde sadece İBB'nin değil, ilçe belediyelerinin ve Beltur'un işlettiği sosyal tesisler de var. İBB'ye ait 17 tesis bulunuyor. Belediye, bu sayıyı artırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Hedef, her ilçeye bir sosyal tesis açmak. Sosyal tesislerde uygun fiyata kaliteli hizmet alan İstanbullular, belediyenin mail adresine sürekli, "Biz de ilçemize böyle güzel tesisler istiyoruz." şeklinde mesajlar yolluyor. İBB'nin özellikle Florya, Çamlıca, Haliç, Fethi Paşa ve Arnavutköy'de bulunan tesisleri fabrika gibi çalışıyor. İBB'nin verdiği bilgiye göre geçen yıl sosyal tesislere 8 milyona yakın kişi gelmiş. 2004 yılından sonra bütün sosyal tesisler aynı standartlara kavuşturulmuş. İç konsept, yemek fiyatları ve yeni yapılan restoranların mimarileri aynı şekilde tasarlanmış.

Servis kalitesi daha iyi olabilir

Sosyal tesisler İstanbul'un en gözde semtlerinde hizmet veriyor. İBB'ye bağlı restoranların hemen hemen hepsi denizi, Boğaz'ı ya da Haliç'i görüyor. İlçe belediyelerine ait restoranlar da bulundukları semtlerin en sık ziyaret edilen mekanlarından. Beltur'a ait olan restoranlar ise İstanbul'un tarihî havasını yansıtan tarihî köşklerde hizmet veriyor. Gerek İBB, gerek Beltur, gerekse de ilçe belediyelerine ait restoranlarda hafta sonları mahşeri bir kalabalık yaşanıyor. Bu durum da servis kalitesine yansıyor. Yemekler geç gelebiliyor. Hafta sonu bu mekânlara gitmeyi düşünenler sakın "Ben daha acıkmadım. Ne de olsa boş yer buluruz." demesin. Gideceğiniz sosyal tesisin yolunu erkenden tutun. b.koseli@zaman.com.tr

Hangi sosyal tesisin neyi meşhur?

Kasımpaşa Sosyal Tesisi'nde Kasımpaşa sarması.

Haliç Sosyal Tesisi'nde balık çorbası.

Küçükçekmece Sosyal Tesisi'nde yoğurtlu kebap ve Osmanlı böreği.

Florya Sosyal Tesisi'nde patlıcan beğendili Julyen ve köşk kebabı.

Arnavutköy Sosyal Tesisi'nde elbistan kebap, kiremitte alabalık ve volkanik tatlısı.

İstinye Sosyal Tesisi'nde soslu mezgit ve İstinye böreği.

Dragos Sosyal Tesisi'nde asma yaprağında fileto.

Çamlıca Sosyal Tesisi'nde yufka kebabı ve Çamlıca simidi.

İBB Sosyal Tesisleri'ndeki fiyat listesi

Kahvaltı tabağı 10 TL

Zeytinyağlı çeşitleri 4.00 TL ile 6.00 TL arasında değişiyor.

Izgara çeşitleri 7.50 TL–15.00 TL arasında değişiyor.

Balık çeşitleri 9 TL ile 15 TL arasında değişiyor.

Salatalar ve tatlılar 4 TL

İçecekler 1–2 TL arasında değişiyor.

Beltur'un işlettiği köşklerdeki fiyat listesi

Günün çorbası 4 TL.

Zeytinyağlı çeşitleri 7,5 TL arasında.

Salatalar 5 ile 6,5 TL arasında.

Hamur işleri 6,5 ile 7 TL arasında.

Izgara çeşitleri 8 ile 16 TL arasında.

Balık çeşitleri 9,5 ile 18 TL arasında.

Kahvaltı tabağı 12 TL.

Tatlılar 5 ile 7 TL arasında.

Sıcak ve soğuk içecekler 2 ile 4 TL arasında.

İlçe belediyelerine bağlı sosyal tesislerdeki fiyat listesi

Çorba çeşitleri 3,5 TL.

Balık çeşitleri 13 ile 15 TL arasında.

Zeytinyağlı çeşitleri 4 ile 5 TL arasında.

Salata çeşitleri 4 TL.

Hamur işleri 3 ile 5 TL.

Izgara çeşitleri 7 ile 12 TL arasında.

Kahvaltı tabağı 8 TL.

Sıcak ve soğuk içecekler 1 ile 2 TL arasında.

***

Sosyal tesisler Anadolu'nun her yerinde büyük ilgi görüyor

360 derece mantı lezzeti

Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Beştepe Dönen Restaurant, Kayseri'de ailecek gidilebilecek mekânların başında geliyor. Kayserililer özellikle yaz aylarında soluğu burada alıyor. Kayseri mutfağının yanı sıra Bolu ve Akdeniz yemeklerinin de hâkim olduğu mekânda, bir porsiyon Kayseri mantısının fiyatı 6 TL. Ayrıca her müşteriye yemek öncesinde lokantanın ikramı olarak sıcak lavaş, tulum peyniri, tereyağı ve süzme bal servisi yapılıyor. Müşteriler Türkiye'nin en büyük dönen restaurantında yemek yerken Kayseri ve Erciyes'i her açıdan izleyebilmenin zevkini yaşıyor.

***

Mevlânâ'yı ziyaret edenler soluğu Gülbahçe'de alıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal tesisi olan Gülbahçe Restoran, Mevlânâ Müzesi'nin hemen yanında. Mekân, müşterilerine gül bahçesi ve Mevlânâ Müzesi manzaralı yemek yeme keyfi sunuyor. Konya'nın geleneksel lezzeti bamya çorbası 4, yaprak sarması 4, etli ekmek 4,5, bıçak arası 5, tirit 8, etli pilav 7 TL. Höşmerim ve sac arası tatlılarının fiyatı ise 4 TL.

***

Ankara'daki tesislerde Çin ve İtalyan mutfağı bile var

Ankara'daki sosyal tesislerin tamamı özel sektör tarafından işletiliyor. Yemek fiyatları gayet uygun. Eryaman Göksu Park, Sincan Harikalar Diyarı ve Keçiören Altınpark'daki sosyal tesisler, müşterilerine farklı lezzetler sunuyor. Altınpark'ta Türk kültürüne ait restoranların yanı sıra Çin ve İtalyan damak tadına hitap eden mekânlar da bulunuyor. Harikalar Diyarı Turkuaz Restoran ise daha çok Türk mutfağından lezzetler sunuyor. Saç kavurma 12, kuzu şiş 10, tavuk ızgara 8, Adana kebap ve kahvaltı tabağı 8 TL.

***

İzmir'in en güzel manzarası 'Asansör'de

İzmir Büyük Şehir Belediyesi tarafından işletilen tarihî Asansör Restaurant, körfezin manzarasına hâkim bir yere kurulmuş. Mekânda daha çok Osmanlı mutfağının seçkin yemekleri müşterilere sunuluyor. Mekânda ana yemek, salata ve içecek her şey dahil fiyat 31 ile 60 TL arasında değişiyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir