KAPAT
KAPAT
Haberler / CUMA / Osmanlı padişahlarının Peygamber sevgisi

Osmanlı padişahlarının Peygamber sevgisi

Osmanlı padişahlarının Peygamber sevgisi
12 Şubat 2011, Cumartesi

Hazreti Mevlânâ, "Gökler kadar geniş bir ağız isterim ki, o meleklerin bile kıskandıkları güzeli övebileyim." der. Hazreti Muhammed'e (sas) olan sevginin derinliğini, güzelliğini tatmak her kula nasip olmaz.

Osmanlı padişahlarının bu gönüller sultanına olan muhabbetini yaptıkları hizmetlerle bir nebze olsun görmek mümkün. Âlemlerin Peygamberi Hz. Muhammed (sas)'in hoşgörüsünü, herkesi mânâ bayrağı altında toplayan sevgisini idrak etmek amacıyla gerçekleştirilen geleneksel "Dost İslâm'a Hizmet Ödülleri" gecesi İstanbul Kongre Merkezi'nde yarın saat 19.00'da gerçekleştirilecek. Cenan Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı, Türk Kadınları Kültür Derneği ile Altay Kültür Sanat Eğitim Vakfı tarafından müşterek olarak tertiplenen Hz. Muhammed'in doğumunun 1440. gecesi vesilesiyle düzenlenen Dost Ödülleri gecesi, Diyânet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in konuşmasıyla başlayacak. Gecede, Prof. Dr. İskender Pala, Osmanlı padişahlarının Peygamber sevgisi konulu bir konuşma gerçekleştirecek. Bu sene yedinci defa verilecek olan Dost İslâm'a Hizmet Ödülü yurtdışından "Memories of Muhammad: Why the Prophet Matters" adlı kitabıyla ABD'den Prof. Dr. Omid Safi'ye ve yurtiçinden "Türk Edebiyatında Na'tlar" ve "Divan Şiirinde Na't" isimli eserlerinden dolayı Prof. Dr. Emine Yeniterzi'ye verilecektir. Ödül törenini İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şişli Belediyesi ve NEFES Yayınları destekliyor. Tören öncesinde, İstanbul Kongre Merkezi fuaye alanında saat 17.00'de pâdişah portrelerinin de yer aldığı Elizabeth Strub Madzar ve talebelerinin 'Yüzpare' isimli sergi açılışı yapılacak. Program, kendilerini gecenin kutsiyetinden dolayı belirli bir isim ile adlandırmayan, hânende ve sâzendelerin icrâ edeceği Lâ Edrî Konseri ile son bulacak.(0216 359 40 91)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir