KAPAT
KAPAT
Haberler / CUMA / Şemsiye deyip geçme onun da tamircisi var!

Şemsiye deyip geçme onun da tamircisi var!

Şemsiye deyip geçme onun da tamircisi var!
17 Aralık 2010, Cuma

Artık birçok eşya onarılmıyor, bozulduğunda çöpe atılıyor, yenisi alınıyor. Misal şemsiyeler... Tamamına yakını ithal edilen şemsiyeleri, kimse tamir etmiyor.

Çoğu vatandaşın da şemsiyelerin tamir edildiğinden haberi bile yok. Oysa İzmit'te 40 yıldır şemsiye tamiri yapılıyor. Aydın ailesinin başladığı işi 24 yıldır Ali Osman Aydın devam ettiriyor. İzmit Akça Camii'nin yanında küçük bir dükkânda şemsiye tamir eden Aydın, gün geçtikçe işlerinin azaldığını, 80'li yıllarda işlerinin çok iyi olduğunu söylüyor. Çin mallarının piyasaya girmesi, işlerini durma noktasına getirmiş.

Aydın, önceleri insanların, sonbahar gelince şemsiyelerini kışa hazırlamak için getirdiğini söylüyor, şimdi ise sadece yağmur yağdığında hatırladığından yakınıyor: "Yağmur yağınca şemsiyelerini getirip tamir ettiriyorlar. Sonraki günde güneşin açmasıyla birlikte şemsiyelerini almaya bile gelmiyorlar. Ta ki yağmur tekrar yağana kadar. Hâlâ şemsiyelerine değer verenler de var. Bazı insanlar, kaliteli şemsiye aldıklarında bakımıyla da ilgileniyorlar. Geçen gün bir anne, kızıyla birlikte şemsiyesini tamir ettirmeye geldi. Anne şemsiyeyi tamire verirken kızı da annesine veryansın ediyordu. 'Altı üstü şemsiye anne! Bunun da tamiri mi olurmuş? Yenisini alırız.' dedi. Bu da yeni jenerasyonun şemsiye bakışı."

Yedek parça bulamıyor

İthal ürünlerin Türkiye'ye girmesiyle şemsiye fabrikaları da kapandı. Bu, Aydın'ı da vurmuş. Daha önceleri oradan parça alıyormuş, şimdi ise parçaları, eski şemsiyelerden temin ediyor. Tamire gelen şemsiyeler çok hasar görmüş ve tamir edilecek durumda değilse sağlam kısımları çıkarılarak yedek parça olarak kullanıyor. Yaptığı işten çok memnun olduğunu belirten, ancak müşterilerin bazen sorun çıkardığını anlatan Aydın, "Müşteri yağmur yağdığı zaman şemsiyesini getiriyor ve hemen yapılıp teslim edilmesini istiyor. Şemsiye parçalarının bazen bulunmasında sıkıntı çekmem beni zora sokuyor. Müşterilerimden zora girmeden şemsiyelerini tamire getirmelerini istiyorum. Bazen yağmurlu günlerde insanları izliyorum dükkândan, bazı şemsiyeler yana kıvrılmış bazıları teli yamulmuş, kimse umursamıyor. Bir statü göstergesiydi şemsiyeler. İnsanlar şu an bunu cep telefonlarıyla değiştirdi." diye konuşuyor.

Elinden geldiği kadar bu işi yapmaya devam edeceğini belirten Aydın, şemsiye tamirinin azalması nedeniyle dükkânın bir bölümünde de terlik satmaya başladığını söyledi. Aydın, her ilde nostaljik bile olsa en az bir kişinin bu işi yapmasını istiyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir