KAPAT
KAPAT
Haberler / CUMA / Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı...

Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı...

Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı...
27 Temmuz 2010, Salı

Padişahın biri rüyasında bütün dişlerinin döküldüğünü görür. Sabah rüyasını anlattığı tabirci, dökülen dişleri akrabalarının ölümüne yorunca padişah, adamı cezalandırıp saraydan sürer.

Olayı duyan akıllı bir adam, hemen saraya gidip görüşme talebinde bulunur. Huzura kabul edilince de bu rüyanın saadet habercisi olduğunu, padişahın ömründe her muradına ereceğini ve bütün akrabalarından daha uzun yaşayacağını söyler. Bu yoruma çok sevinen padişah adama birbirinden kıymetli hediyeler verir. Sözün gücüne ve gerçeği ifade tarzının önemine dikkat çeken bu hikâye, Güvâhî'nin 'Pendnâme'sinde anlatılıyor. Güvâhî, hikâyenin sonunda şu yorumu yapıyor: "Bir rüya için iki yorumcu... Biri dayak yedi, diğeri hediyeleri hak etti. Aslında rüyanın iki yorumu da doğruydu; fakat söyleyişlerde farklılık vardı."

Yağmur dergisi temmuz-ağustos sayısında Yavuz Sultan Selim'le birlikte Mısır seferine katılan sipahilerden Güvâhî'nin kaleme aldığı Pendnâme, Kadir Erdal imzalı bir yazıyla tanıtılıyor. Pendnâme, satırları arasına yerleşmiş atasözleri ve deyimlerle on altıncı yüzyıl Türk toplumunun gelenekleri, görenekleri örfleri, âdetleri, inanışları ve günlük hayatlarına dair pek çok ayrıntılı bilgiler de veriyor.

Derginin "Kur'an" başlıklı başyazısında "Ey o ışık kaynağı Fahr-i Kâinat'ın gönlünde zuhur eden Nûr; ey O'nun güneşlere taç giydiren hakiki çehresine ayna olan Kitap, seslen dört bir yana; cihanlar soluklarınla dolsun." deniliyor. Hatip taslakları seslerini kesin ve kalp hutbeler sussun.

Ali Osman Dönmez'in "Hocaefendi'nin Edebiyata Dâir Fikirlerini Anlama Yolculuğu" serisinin altıncı bölümle devam ettiği dergide Prof. İlhan Özkeçeci 'Yeni Nesiller ve Kültür Hayatımız'ı, Prof. Dr. Cihan Okuyucu 'Icapa Gezileri'ni, Doç. Dr. Mehmet Gümüşkılıç 'Dilin Menşei Hakkında Bazı Mülahazalar'ı, Ahmet Ali Özer 'Muhammediye'yi, Nihat Dağlı 'Ayşe Şasa'yı anlatıyor. Dr. Abdülhak Tekiner, 'Çizme' filmini tahlil ediyor. Ahmet Akbaş, Sâlim Nizam, Cuma Hudaygulı, Abdülmecit Orhan, Emrah Bilge Merdivan ve Şemsettin Yapar hikâyeleriyle renk katıyorlar Yağmur'a. Ali Osman Kurun, Ahmet Metin Şahin, Hasan Çağlayan, Ziya Paşa Akyürek, Ali Ulvi Kurucu, Yaşar Beçene, Mustafa Çakmak, Mollanepes, Yusuf Türkoğlu ve Mehmet Aycı ise bu sayının şairleri. (0216 318 60 11) KÜLTÜR SANAT

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir