KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / ABD yönetimine dinî özgürlük raporu: Türkiye'de laiklik yanlış yorumlanıyor

ABD yönetimine dinî özgürlük raporu: Türkiye'de laiklik yanlış yorumlanıyor

ABD yönetimine dinî özgürlük raporu: Türkiye'de laiklik yanlış yorumlanıyor
2 Mayıs 2009, Cumartesi

Amerikan Kongresi'nin desteklediği ABD Uluslararası Dini Özgürlük Komisyonu (USCIRF), başörtüsü ve diğer bazı yasaklar sebebiyle Türkiye'yi izleme listesine aldı. Komisyonun yönetime sunduğu raporda, Türkiye'de "laikliğin sorunlu yorumlandığı" vurgusu yapıldı.

Bunun "çoğunluktaki Sünniler ve özellikle azınlıkta olan dinî topluluklar da dahil olmak üzere, ülkedeki birçok vatandaşın dinî özgürlüklerinin ihlal edilmesi ile sonuçlandığına" dikkat çekildi. Raporda "Anayasa Mahkemesi'nin, hükümetin üniversitelerde kadınların başörtüsü takabilmelerine yönelik çabalarını reddettiği" belirtildi. Dün açıklanan USCIRF raporunda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un nisan ayındaki basın toplantısında 'irtica' tabirini kullanmaması da not edildi. Komisyon, Türkiye ve Rusya'nın yanı sıra Laos, Somali, Tacikistan ve Venezuela'yı izleme listesine aldı.

Türkiye'de uygulanan Batı'dan farklı laiklik yorumuna bağlı olarak yaşanan darbe ve siyasi kriz ve parti kapatmaların sıralandığı raporda, Diyanet'in yapısındaki sorunların, Alevilerin ve diğer dini azınlıkların sıkıntılarının altının çizildiği raporda, din eğitimi ve başörtüsü yasakları konusundaki uygulamalara da dikkat çekildi. Komisyon, 2006'da bir öğretmen konusunda mahkemenin aldığı kararla başörtüsü yasağının kamusal alandan özel alana kadar yansıtıldığını kaydetti.

Türkiye'nin alındığı listede daha önce Mısır, Afganistan, Belarus ve Küba bulunuyordu. Bu ülkeler, buralardaki hükümetlerin dinî sebeplerden dolayı halka karşı ayrımcılık uyguladığı ya da vatandaşları arasındaki dini şiddeti durdurmadığı veya durduramadığı için "izleme" listesinde veya "belirli endişe içeren" ülkeler listesinde yer alıyorlar. USCIRF, raporunda, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminden de en azından, yasalara uyup uluslararası dinî özgürlükler konusunda özel bir elçi atayarak "gerekli ilgiyi göstermesini" istedi. Obama yönetimi halen söz konusu konu için özel bir elçi atamamıştı.

ABD'de 11 yıl önce kabul edilen yasaya göre USCIRF, "belirli endişe içeren" ülkelerin listesini Dışişleri Bakanlığı'na sunuyor. Bu ülkelere yaptırım uygulanmasını bile öngören liste hakkında son kararı ise bakanlık veriyor. Komisyonun listesinde şu an Nijerya, Myanmar, Çin, Eritre, İran, Irak, Kuzey Kore, Pakistan, Suudi Arabistan, Sudan, Türkmenistan, Özbekistan ve Vietnam bulunuyor. Bakanlığın listesi ise bu ülkelerden Myanmar, Çin, Eritre, İran, Kuzey Kore, Suudi Arabistan, Sudan ve Özbekistan'ı içeriyor. ABD eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Obama resmen göreve başlamadan dört gün önce bazı ülkelerin çıkarılmış olduğu listeyi iki yıl gecikmeli olarak onaylamıştı. WASHİNGTON ZAMAN

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir