KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / ABD'de bebek patlaması

ABD'de bebek patlaması

18 Temmuz 2008, Cuma   12:01

Amerika'da son yıllarda artan doğum oranı, ülkede "yeni bir doğum çağı mı yaşanıyor?" sorusunu gündeme getirdi.

Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezinin yeni açıklanan raporuna göre ABD'de 2007 yılında 4 milyon 315 bin yeni bebek dünyaya geldi. Doğum oranı son olarak "bebek patlaması" olarak anılan 1946 - 1964 döneminin tam ortasında 1957 yılında bu derece yüksek gerçekleşmişti.

İkinci Dünya Savaşı sonrası devletin de teşvik ettiği nüfus politikasıyla 1946 - 1964 yılları arasında 78 milyon Amerikalı dünyaya gelmişti. Söz konusu dönem Amerikan literatüründe "bebek patlaması", o dönemde doğa Amerikalılar ise "bebek patlatıcıları" kuşağı olarak anılıyor. Utah Üniversitesi nüfus uzmanı Arthur Nelson, ABD'nin yeni bir 'bebek patlaması' çağı yaşadığını düşünen uzmanlardan.

ABD'de son doğum oranı patlaması ise 1980'li yılların sonu, 1990'lı yılların başında yaşanmıştı. Söz konusu kuşak "Generation Y (Y Kuşağı)" olarak anılıyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir