KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / "AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı olacak"

"AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı olacak"

7 Mayıs 2009, Perşembe   08:16

İngiltere'nin başkenti Londra'daki ünlü London School of Economics'de (LSE) konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, salonu dolduran yerli yabancı öğrencilere Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) sürecini anlattı.

Türkiye'nin öneminin her geçen gün artığını anlatan Bağış, "Şu an Türkiye'nin AB'ye, AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı vardır. Ancak bundan 20 yıl sonra AB'nin Türkiye'ye daha fazla ihtiyacı olacak. Türkiye her zaman bölgesinde çözümün bir parçasıdır. Baktığımız zaman Afganistan ile Pakistan, Suriye ile İsrail, Lübnan ile İsrail, Filistin ile İsrail, Pakistan ile Hindistan ve hatta İran ile ABD arasında arabulucuk yapmaya, ya da önermeye gücü yetebilen bir ülkedir."dedi.

Türkiye'nin Fransa'nın önerdiği Akdeniz Birliği'ni kabul edebileceğini belirten Bağış, ancak bu birliğin barışa katkıda bulunup bulunmamasının önemli olduğunu söyledi. Türkiye'nin ABD merkezli farklı uluslararası organizasyonlara bile üye olduğunun altını çizen Bağış, barışa ve Türkiye'nin çıkarlarına hizmet etmesi halinde Akdeniz Birliği'ni de kabul edebileceklerini söyledi.

Bir Rum öğrencinin limanlar konusundaki sorusu üzerine ise salonda kahkalar yükseldi. Öğrencinin, "Biz, Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyoruz" demesinin ardından Egemen Bağış, öğrenciye "Teşekkür ederiz" dedi. Bunun üzerine aynı öğrencinin, "Desteğimiz şartlıdır" demesine Egemen Bağış kahkaha ile cevap verdi. Ardından Kıbrıs konusuna değinen Egemen Bağış, Avrupa Birliği ülkelerinin oy birliğiyle KKTC üzerindeki izolasyonların kaldırılmasına yönelik aldığı kararı hatırlattı. Bağış, bu izolasyonların kaldırılmasının ardından Türkiye'nin üzerine düşeni seve seve yerine getireceğini kaydetti.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir