KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Bill Clinton'dan Obama'ya ilk destek

Bill Clinton'dan Obama'ya ilk destek

26 Haziran 2008, Perşembe   10:25

ABD'nin 42'nci Başkanı Bill Clinton, eşi Hillary Clinton'a karşı Demokrat Partinin adaylığını kazanan Barack Obama'nın 44'ncü başkan olması için üstüne düşen çabayı göstereceğini açıkladı.

Obama'nın adaylığı kazanmasından sonra sessizliğe gömülen Bill Clinton adına Obama'ya ilk destek açıklaması, sözcüsü Matt McKenna'dan tek cümlelik bir açıklama şeklinde geldi. McKenna, "Başkan Clinton, Senatör Obama'nın ABD'nin bir sonraki başkanı olması için yapması gereken yapması istenen her şeyi yapacağını vaat ediyor" dedi.

Obama ve Hillary Clinton, önseçim maratonundan sonra bugün ilk kez, New Hampshire'ın isminin sembolik anlamı sebebiyle seçilen "Unity" adlı kasabasında kameraların karşısına çıkarak, Kasım seçimi için beraber kampanya yapacak. Önseçimde her iki adaya Unity kasabasından eşit oy çıkmıştı. Ancak Bill Clinton'ın, Nelson Mandelea'nın 90'ncı doğum günü ve Bill Clinton vakfın çalışmaları sebebiyle yurtdışında olmasından dolayı bu geziye katılmayacağı belirtildi.

Bill Clinton ve Obama'nın ne zaman bir araya geleceği ya da eski başkanın Obama'nın kampanyasında nasıl bir rol oynayacağı konuları ise henüz netleştirilmedi. Obama, eski başkanla önseçim maratonundan beri görüşememelerinin, Clinton'ın yurtdışında olmasından kaynaklandığını söyledi. "Kendisiyle uzun uzun konuşmayı bekliyorum" diye devam eden Obama, "Kendisi çok zeki bir insan ve büyük bir stratejist. Benim için kampanya yapmasını isteyeceğim" dedi.

Obama'nın sözcüsü Bill Burton da, "büyük bir değişim gücü oluşmasına yol açacak partinin birliğinde Başkan Clinton'ın çok önemli rol oynayacağını" ifade etti. Bill Clinton ve Obama'nın kampanyası arasında, önseçim yarışında karşılıklı suçlamalar sebebiyle soğuk rüzgarlar esmişti.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir