KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Çin’den Kuzey Kore’ye tehdit: Ya nükleer deneme ya para

Çin’den Kuzey Kore’ye tehdit: Ya nükleer deneme ya para

Çin’den Kuzey Kore’ye tehdit: Ya nükleer deneme ya para
26 Ocak 2013, Cumartesi

Kuzey Kore’nin müttefiki konumundaki Çin, Pyongyang yönetimini üçüncü nükleer deneme planı konusunda uyardı. Devlet medya organlarında dün çıkan haberlere göre, Pekin, Pyongyang’ın söz konusu nükleer planına devam etmesi halinde bu ülkeye yaptığı yardımları kısacağını açıkladı.

Çin Komünist Partisi’nin yayın organı Global Times gazetesi, konuyla ilgili bir makalesinde, “Kuzey Kore eğer üçüncü nükleer test planında ısrar ederse, Çin, bu ülkeye yaptığı yardımları azaltmada tereddüt etmeyecektir. Çin istikrarlı bir yarımada (Kore) ümit ediyor. Ancak burada bir problem olursa, bu dünyanın sonu anlamına gelmez. Sorunlarla başa çıkmak için pragmatik bir tutuma sahip olmamız lazım. Yatırım kaynakları ve stratejik kazançlar arasındaki en uygun optimal oranı sürdürmeliyiz.” denildi. Çin, Kuzey Kore’nin tek büyük müttefiki ve aynı zamanda başlıca enerji tedarikçisi ve ticaret ortağı konumunda bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, önceki gün Kuzey Kore’nin aralık ayındaki uydu fırlatma girişimine karşı yeni bir yaptırım kararı almıştı. Bunun üzerine Pyongyang, ABD’yi hedef alan daha yüksek seviyede bir nükleer deney yapacağını ilan etmişti. Bugün de Kuzey Kore bir açıklama yaptı. Pyongyang yönetimi, “Güney Kore’nin doğrudan BM yaptırımları içinde olması halinde buna karşı güçlü fiziksel önlemler alacaklarını” bildirdi.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir