KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Cumhurbaşkanı Gül: Tunus, ikinci bir Türkiye olabilir

Cumhurbaşkanı Gül: Tunus, ikinci bir Türkiye olabilir

Cumhurbaşkanı Gül: Tunus, ikinci bir Türkiye olabilir
10 Mart 2012, Cumartesi

Yasemin Devrimi'nden sonra ülkeyi ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül, Tunus'ta büyük bir sinerji bulunduğunu, bunun enerjiye dönüşmesi durumunda bu ülkenin bölge için Türkiye'den sonra ikinci bir iyi örnek olacağını söyledi.

Tunus'un devrimden sonra kırıp dökmeden yeni bir meclis oluşturduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, "Mecliste farklı partiler var ama yeni anayasa hazırlanması konusunda tüm partiler temel meselelerde anlaştılar. Bizden önce anayasalarını yaparlarsa hiç şaşırmayın." dedi. Demokrasilerde radikal akımların çoğunluk olamayacağını belirten Gül, bu akımların panzehiri olarak dinî hassasiyeti bulunan partileri gösterdi.

Tunus temaslarını gazetecilere değerlendiren Gül, bir zamanlar eşlerinin başı kapalı insanların Tunus'tan kaçtığını hatırlattı. Tunus'taki değişime işaret eden Gül, "Eşleri başörtülü olan insanlar sokağa çıkamıyor, otobüse binemiyordu. Bizimkiler buraları örnek aldı. O hastalıklı fikirler buralardan başladı. Profesör arkadaşım vardı, eşi ev hanımı, örtülü. Fransa'dan aldığı örtüyle sokağa çıkartmıyorlardı. Bugünler, o bakımdan olağanüstü." değerlendirmesinde bulundu. Gül, Tunus'ta dikkat çeken bir başka durumun ise "ülkeyi yıpratmadan, kurumları darmadağın etmeden, kapanmaz yaralar açmadan bu işin gerçekleşmesi" olduğunu dile getirdi.

Gül, Suriye'de de benzer bir değişimin yaşanmasını arzu ettiğini ancak gerçekleşmediğini belirterek, "Suriye'de böyle olsa kötü mü olurdu? Açıkçası ben umutluydum ama olmadı." dedi.

Gül; Suriye, Libya ve Mısır gibi ülkelerde seçimlerin yapılıyor olmasına atıfta bulunarak, "Bunu çok söyledik. Seçilmişten kral, sultan olmaz. Şekli doğru, yanlış. Sen seçilmişsin." diye konuştu. Cumhurbaşkanı, Selefilerin Mısır, Libya ve Suriye'deki olayların içinde görünmelerine dair bir soru üzerine, Ennahda hareketini örnek göstererek şunları söyledi: "Diktatörlükler devam etseydi birinci onlar olacaktı. Aşırılıkların panzehiri nedir? Panzehiri, dini duyarlılığı olan partilerdir. Radikal akımlar ne olursa olsun çoğunluk olamaz. Hele alternatifleri olduğu süre içinde."

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir