REKLAMI KAPAT

Davutoğlu, AB'yi uyardı: Kıbrıs'ta çözüm için bastırmazsanız liman diye gelmeyin

Davutoğlu, AB'yi uyardı: Kıbrıs'ta çözüm için bastırmazsanız liman diye gelmeyin
HABERLER DÜNYA
13 Eylül 2009, Pazar

Ankara, Ermenistan'la ilişkilerin normalleşmesi için süreci kararlılıkla ilerletirken Kıbrıs'ta kalıcı çözüm için baskısını artırıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği'nden barış görüşmelerini zaman çalmak için kullanan Rum tarafına baskı yapmasını istedi.

Davutoğlu, "Türk diplomasisi esnektir ama nerede 'hayır' diyeceğini bilir." diyerek Türkiye'nin kararlılığını ortaya koydu. AB Dönem Başkanı İsveç'in Ankara Büyükelçisi Christer Asp, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na önceki akşam diğer AB büyükelçilerinin de katılımıyla iftar yemeği verdi. Yemekte demokratik açılım, Kıbrıs, enerji faslı ve Ermenistan'la gelişmeler konuşuldu.

Bakan Davutoğlu, Kıbrıs'ta müzakerelerin bir takvime bağlanmamasından şikayet etti. Gelecek üç-dört ayın çözüm için iyi kullanılması gerektiğine vurgu yapan Davutoğlu, diplomatik bir dille Rumların uzlaşmaz tavrına işaret etti. Türk tarafının çözüm için yapıcılığına dikkat çeken Davutoğlu, "Hal böyleyken önümüze limanlar meselesini getirmeyin." mesajı verdi. Türkiye'nin yapıcılığının yanlış yorumlanmamasına işaret eden Bakan, "Türk diplomasisi esnektir ama nerede 'hayır' diyeceğini bilir." ikazında bulundu ve AB ülkelerinin sürece katkı vermesini istedi.

ENERJİ BAŞLIĞININ İZAHI YOK

Ahmet Davutoğlu, hükümetin demokratik açılım çalışmalarıyla ilgili AB büyükelçilerine bilgi verdi. Bu konudaki kararlılığı tekrar teyit eden ve geri dönüşün olmayacağını söyleyen Bakan, açılıma destek istedi. Bakan Davutoğlu meselenin bir boyutunun da terörle mücadele olduğunu hatırlatarak Avrupa ülkelerinden terör örgütü PKK'ya karşı harekete geçmesini talep etti.

Bakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin enerji arzı ve nakli konusunda son aylarda attığı önemli adımları da AB büyükelçilerine teker teker anlattı. Nabucco projesinin imzalanmasından, Rusya ve İtalya ile yapılan anlaşmalara kadar tüm bunları hatırlatan Davutoğlu, AB ile enerji başlığının hâlâ müzakerelere açılmamasını eleştirdi. "Bu şartlarda enerji başlığının açılmamasının hiçbir izahı olamaz ve kabul edilemez." mesajı veren Bakan, AB'yi bu konuda sorumlu davranmaya çağırdı. Davutoğlu, Ermenistan'la ilişkilerin normalleşmesi için Ankara'nın kararlılığını anlatırken, Avrupa ülkelerinin bölgedeki diğer sorunların çözümüne destek vermesi gerektiğini bildirdi.

AB büyükelçileri gündemdeki konularla ilgili Davutoğlu'na bazı sorular yöneltirken, hiçbir sefirin Doğan Yayın Holding'e kesilen cezayla ilgi bir soru yöneltmemesi dikkat çekti.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir