KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Davutoğlu'ndan "Güney Gaz Koridoru" açıklaması

Davutoğlu'ndan "Güney Gaz Koridoru" açıklaması

26 Eylül 2013, Perşembe   10:05

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Güney Gaz Koridoru projesinin aynı zamanda önemli bir "barış koridoru" olduğunu ifade etti.  

 New York'ta Caspian Forum tarafından düzenlenen "Avrupa'nın Enerji Güvenliği: Güney Gaz Koridoru" konulu panelde konuşan Bakan Davutoğlu, Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Güney Gaz Koridoru projelerinin Kafkaslar'dan Balkanlar'a, Hazar Denizi'nden Akdeniz'e bir barış ve enerji bağımsızlığı havzası oluşturarak kıtaları birbirine bağladığını söyledi. Söz konusu iki dev projenin Balkanlar'a uzanmasının bölgede barış ve gelişimi de muhafaza edeceğini belirten Davutoğlu, Güney Gaz Koridoru'nun sadece bir enerji koridoru olmadığını, aynı zamanda bir "barış koridoru" olduğunu dile getirdi. Enerji projelerinin stratejik açıdan Türkiye'yi önemli bir transit aktör haline getireceğini de ifade eden Davutoğlu, "Fakat sonuçta Türkiye'nin en büyük ihtiyacı iç tüketim. Bu açıdan Türkiye büyük bir potansiyel" dedi. 

  Farklı enerji projelerinin Türkiye'ye alternatifmiş gibi algılandığını söyleyen Davutoğlu, "Fakat bu Doğu Akdeniz olsun, Irak veya başka bir yer olsun, tüm bu doğal kaynaklar sonuçta Türkiye'ye gelmek zorunda kalacak. Çünkü Türkiye büyük bir tüketici pazar. Ve üretici ile tüketiciyi buluşturan tek transit ülke" şeklinde konuştu.

(İHA)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir