KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Dışişleri Bakanlığı kapılarını staj için açtı

Dışişleri Bakanlığı kapılarını staj için açtı

Dışişleri Bakanlığı kapılarını staj için açtı
16 Şubat 2012, Perşembe

İçine kapanık yapısıyla bilinen Dışişleri Bakanlığı, kapılarını staj öğrencileri için açtı.

Bakanlık gelecekte Hariciye'ye girmek niyetindeki üniversite öğrencileri için geçtiğimiz sene ilk düzenlediği yaz okulunun ardından kış okulu da düzenledi. Bir tür staj imkânı olan yaz ve kış okulları artık geleneksel hale gelecek. Amaç, muhtemel diplomat adaylarının bakanlığı tanımaları ve dış politika sürecinin nasıl yürüdüğü hakkında fikir sahibi olmaları. Programı bakanlık bünyesindeki Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) düzenliyor. SAM Başkanı Prof. Dr. Bülent Aras yoğun ilgiden memnun olduklarını söyledi. 500'den fazla başvuru olduğunu belirten Aras, "Not ortalamaları ve dış politika üzerinde yazdıkları denemelere göre 25 kişiyi seçtik." dedi. Programın genişletilerek sürekli hale getirileceğini vurgulayan Bülent Aras, benzer etkinlikleri Ankara dışında İstanbul ve Anadolu şehirlerinde de düzenlemeyi planladıklarını anlattı.

Programın öğrencilere çok faydalar sağladığını ifade eden Aras, "Burada öncelikle bakanlığın yapısını tanıyorlar. Tayin sisteminden çalışma şartlarına kadar birçok önemli detayı öğreniyorlar. Bu yapının kendilerine uygun olup olmadığını anlıyorlar. Yanlış tercihlerin önüne geçiliyor." değerlendirmesinde bulundu. Katılımcıların içinde fikir değiştirenlerin de olduğunu kaydeden SAM Başkanı, "Hariciye'ye ilgisi artanlar daha çok; ancak 'Bu bana uymaz.' diyerek diplomatlık sevdasından vazgeçenler de oldu." diye konuştu. Katılımcılar her şeyden önce Hariciye için ne tür donanımlara sahip olmak gerektiğini anlıyorlar. Eksiklerini görüp, bunları tamamlama fırsatı buluyorlar.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir