KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Dünyada silah satışının yüzde 78'i ABD'den

Dünyada silah satışının yüzde 78'i ABD'den

28 Ağustos 2012, Salı

ABD'nin silah satışlarının 2011 yılında bir önceki yıla göre 3 kat artarak tüm zamanların rekorunu kırdığı belirtildi. ABD Kongresi'nin raporuna göre ABD 2011 yılında 66 milyar dolarlık silah satışı gerçekleştirdi.

ABD'nin 2010 yılındaki silah satışı 21,4 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. ABD bu silah satış miktarıyla, 2011 yılında dünyadaki silah satışının yüzde 78'ini tek başına gerçekleştirmiş oldu. Dünyada silah satışında Rusya ise ABD'yi çok geriden, 4,8 milyar dolarlık silah satışı ile takip ediyor. 66 milyar dolarlık silah satışında en büyük müşteri ABD'den 33 milyar dolarlık silah satın alan S.Arabistan oldu. Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman da, kayda değer oranda silah satın alan ülkeler oldu. ABD Başkanı Barack Obama, Körfez bölgesine yönelik silah satışlarının ABD ekonomisine ciddi kaynak sağlayacağını belirterek, sadece S.Arabistan'a silah satışının ABD'de 75 bin kişiye istihdam imkânı vereceğini belirtmişti. ABD'nin milyar dolardan fazla silah sattığı ülkeler arasında bazı Asya ülkeleri de var. Buna, ABD'den 4 milyar dolar değerinde askerî nakliye uçakları satın alan Çin de dahil. DIŞ HABERLER SERVİSİ

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir