KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Dünyanın en büyük dinazor iskeleti sergileniyor

Dünyanın en büyük dinazor iskeleti sergileniyor

Dünyanın en büyük dinazor iskeleti sergileniyor
14 Nisan 2010, Çarşamba   02:29

Şili ile Arjantin'in güney bölgesi Patagonya'dan getirilen dünyanın en eski, en büyük ve en küçük dinozorlarının iskeletleri, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da sergileniyor.

Kentin Tivoli meydanındaki Hans Christian Andersen Kalesi'ndeki 'Arjantin Dinozorları' adlı sergi, bugünden itibaren meraklı ziyaretçilere kapısını açıyor. Sergi, 1 Mart 2011 tarihine kadar açık kalacak. Bugüne kadar dünya üzerinde yaşamış en ilginç dinozor türlerinin iskeletlerinin bulunacağı sergide, özellikle çocuklar, dinozorların vahşi hayata nasıl adapte olduklarını eğitici interaktif unsurlarla tecrübe edebilecek.

Sergi hakkında basına bilgi veren Paleontolojist Jesper Milan, etkinliğin oldukça ilginç olduğunu belirterek, "Burada Güney Amerika dinozorlarına geniş bir açıdan bakma fırsatı doğuyor. Daha önce sadece filmlerde ve belgesel kanallarında gördüğünüz dinozorların gerçek iskeletlerini burada görebileceksiniz. Burası insanlar için bir dinozor cenneti" dedi.

Güney Amerika ülkeleri, bu yüzyılın başından beri pek çok dinozor fosili keşfine sahne oldu. Dünyanın en büyük otobur dinozoru 1989'da Arjantin'in Neuquen eyaletinde bulunmuş ve 'Argentinosaurus Huinculensis' olarak adlandırılmıştı. Dünyanın en büyük etobur dinozoru da aynı eyalette 1993'te bulunmuş ve 'Giganotosaurus Carolini' adı verilmişti.

(CİHAN)

Anahtar Kelime: 58
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir