KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / El Arabiya: Türk pilotlar sağ kurtuldu, Suriye şehit etti

El Arabiya: Türk pilotlar sağ kurtuldu, Suriye şehit etti

El Arabiya: Türk pilotlar sağ kurtuldu, Suriye şehit etti
30 Eylül 2012, Pazar

Suudi Arabistan sermayeli El Arabiya televizyonu, 22 Haziran'da düşürülen Türk savaş uçağındaki pilotların kaza sırasında ölmediklerini, sağ yakalanarak infaz edildiklerini öne sürdü.

Televizyonun Suriyeli muhaliflerin yardımıyla elde ettiği belgelere dayandırdığı haberine göre 22 Haziran'da uluslararası sularda düşürülen Türk keşif uçağındaki iki pilot, Suriye istihbarat birimlerince sağ bulundu. İddiaya göre pilotlar, Moskova'dan gelen emirler doğrultusunda tabii yollardan öldürülerek cesetleri denizin dibine yerleştirildi.

Bilgilerin doğrulanması durumunda Türkiye-Suriye ilişkilerinin daha da gerileceği belirtiliyor. Türkiye, üç aydan fazla süren araştırmalar sonucu, uçağın Suriye tarafından düşürüldüğü sonucuna varmış, ancak pilotların ölümü konusunda herhangi bir bilgiye yer vermemişti. Suriye ise uçağın kendi karasularında düşürüldüğünü öne sürmüştü.

El Arabiya, dün ilk bölümünü yayınladığı belgelerin devamında Rusya ve İran'ın Suriye rejimi ile yakın ilişkilerini de içeren çok sayıda dokümanı 12 bölüm halinde yayınlayacağını duyurdu. Televizyon, belgelerin kaynağını farklı bilgilerle doğrulattığını, kesinlikle sansasyonel bilgiler içermediğini öne sürdü.

El Arabiya'nın yayınladığı belgelere göre Suriye lideri Beşşar Esed'in ofisinden Suriye Özel Birlikler Ünitesi Komutanı Hasan Abdurrahman'a gönderilen çok gizli belgede iki Türk pilotun uçak düşürüldükten sonra Tartus'taki Rus deniz üssünün de yardımıyla Suriye Hava Kuvvetleri İstihbarat birimlerince yakalandıkları ifade ediliyor.

Aynı belgeye göre Esed'in ofisi, pilotlara savaş esiri muamelesi yapılmasını emrediyor. Belgede pilotların Lübnan'daki Hizbullah örgütüne teslim edilmeleri dahi gündeme getiriliyor.

Daha sonraki başka bir belgede şu ifadelere yer veriliyor: Rus liderliğinden gelen bilgi ve tavsiyelere göre Türk pilotların doğal yollardan öldürülmeleri ve uluslararası sularda deniz dibine yerleştirilmeleri gerekmektedir.

El Arabiya'nın elde ettiği bilgilerin gerçek olup olmadıkları, uluslararası bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmadı. Uçağın düşürülmesi konusunda pek çok komplo teorisi gündeme gelmiş, teoriler arasında Rusya'nın da uçağın düşürülmesinde rol almış olabileceği ihtimali güçlenmeye başlamıştı. Rusya, Akdeniz'deki tek deniz üssü Tartus'u kaybetmemek için Suriye rejiminin ayakta durmasına İran'la birlikte en fazla destek veren ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor.

Suriye rejimini en sert eleştiren uluslararası basın kuruluşları arasında başı çeken El Arabiya, Dubai'den yayın yapıyor. Suriye rejimine karşı çıkan ülkeler arasında Türkiye ile birlikte Suudi Arabistan da yer alıyor.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir