KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Endonezya liderinden 300 milyar dolarlık davet

Endonezya liderinden 300 milyar dolarlık davet

Endonezya liderinden 300 milyar dolarlık davet
6 Nisan 2011, Çarşamba

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cakarta ziyareti kapsamında Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono ile birlikte Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından organize edilen Türkiye-Endonezya Ticaret ve Yatırım Forumu'na katıldı.

Forum kapsamında Gül'e Endonezya'da eşlik eden 150'ye yakın Türk işadamı, 600 Endonezyalı muhatabı ile ikili görüşme imkânı buldu. Forumda konuşan Endonezya lideri Yudhoyono, önümüzdeki 15 yıl için bir "master plan'' hazırladıklarını belirterek bu sürede ülkelerinde yapılacak 300 milyar dolarlık yatırımdan Türk işadamlarının da pay almasını istedi. Yudhoyono, Türk işadamlarına, "Endonezya ekonomisinin büyüsüne sizleri davet ediyorum.'' çağrısında bulundu. İki ülkenin de ticaretin artması için mevzuatlarında kolaylaştırıcı düzenlemelere gidebileceğini anlattı. İkili ilişkilerde yeni bir dönemin başlayacağını dile getiren Yudhoyono, "Türkiye ile Endonezya arasındaki ilişkileri güçlendirmek için kapsamlı bir ortaklığa gitme mutabakatına vardık. Böylece stratejik işbirliği dönemi başlayacak.'' dedi. Gül de Türkiye'nin Endonezya'da 70 milyon dolar, Endonezya'nın Türkiye'de 600 bin dolar yatırımı bulunduğuna işaret ederek, her iki ülke işadamlarına karşılıklı yatırım çağrısı yaptı. Ziyaret sırasında iki ülke arasında savunma sanayii alanında önemli bir imza atıldı. Dün imzalanan protokolle Türkiye'nin milli gemi projesi MİLGEM kapsamında Endonezya'ya iki gemi yapılmasına karar verildi. Edinilen bilgiye göre 2 milyar dolarlık gemiyle birlikte ülke donanmasının modernizasyonu da protokol kapsamında olacak.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir