KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Gül'den Papa'ya mektup

Gül'den Papa'ya mektup

18 Eylül 2006, Pazartesi   11:43

Papa 16. Benedikt'in İslam ile şiddet arasında bağlantı kuran konuşmasına tepkiler sürerken, Papa'nın Kasım ayı için planlanan Türkiye ziyaretinin tehlikeye girmemesi için çaba gösterildiği iddia edildi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Pazar günü Papa 16'ncı Benedikt'e bir mektup göndererek Türkiye ziyaretini ertelememesini veya iptal etmemesini istediği belirtiliyor. Ziyareti hazırlamak üzere Vatikan'ın dinsel törenlerden sorumlu Başpiskopos Piero Marini'yi bugün, bir Vatikan heyetinin de gelecek hafta Türkiye'ye göndereceği bildiriliyor.

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro, Rum Fener Patriği Bartolomeus'a dayanarak Vatikan ile İslam dünyası arasında yaşanan kriz devam ederken bazı rahatlatıcı gelişmelerin olduğunu da belirtti.

GÜL'ÜN MEKTUBU

Bu çerçevede, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün, Papa 16. Benedikt'e bir mektup göndererek, Türk hükümetinin Papa'nın 28 Kasım-1 Aralık 2006 tarihleri arasında öngörülen Türkiye ziyaretinin planlandığı gibi gerçekleşmesini isteğini dile getirdiği kaydediliyor.

Abdullah Gül'ün Vatikan'a gönderdiği mektupta Papa'dan Türkiye ziyaretinin "ertelenmemesi veya iptal edilmemesini" istediği bildirildi. Gül'ün mektubunda, Papa'nın ziyaretini "Kültürler ve dinler arası diyaloğun güçlendirilmesi için bir fırsat oluşturacağı" konusunda ısrar ettiği ifade ediliyor.

Bu arada, gazete, Papa'nın ziyaretini hazırlamak amacıyla Vatikan'ın da dini törenlerinden sorumlu Başpiskopos Piero Marini'nin bugün İstanbul'a geleceğini belirtti. Ayrıca, bir Vatikan heyetinin gelecek hafta Türkiye'yi ziyaret edeceğine de dikkat çekildi.

Le Figaro'nun "Ekümenik Patriği" olarak adlandırdığı Rum Patriği Bartolemus, gazeteye yaptığı açıklamada Papa'nın ziyaretinin Türkiye'nin organize edilmesinin, Müslüman dünyasında tepkilerinin yatıştırılmasından daha kolay olacağını öne sürdü.

ÇOK İYİ AĞIRLANACAK

Türk yetkililerinin Papa'yı çok iyi ağırlayacaklarını belirten Bartolomeus, "Kuşkusuz ki bazı milliyetçiler ve fanatik Müslümanlar, bu ziyarete karşı çıkacak ancak halkın çoğu sorun yaratmayacak" diye konuştu.

Bartolomeus, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun Papa'ya yönelik eleştirilerini "duygusal" olarak nitelendirdi.

Türkiye'deki Ortodoksların vakıf malları, ruhban okulu gibi konulardaki şikayetlerine de dikkat çeken Le Figaro, "Bu açıdan 16. Benedikt'in ziyaretinin soluk aldıracağını belirtti.

Gazete, zİyaretin "Türkiye'deki dini azınlıkların özgürlüğünün projektörlerin ışığının altına girmesini sağlanacağını ve sembolik olarak olsa da ülkenin Avrupa ile entegrasyonu desteklenmesi için fırsat vereceği" yorumunu yaptı.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir