KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Hz. İsa'nın doğum günü kutlanıyor

Hz. İsa'nın doğum günü kutlanıyor

7 Ocak 2013, Pazartesi   11:33

Mısır'daki Ortodoks Hıristiyanların Noel kutlamalarında konuşan Kıpti Ortodoks Kilisesi Patriği II. Tovadros, ''Ülkemizin güvenliği, istikrarı ve birliği için dua etmeliyiz'' diye konuştu.

Mısır'daki Kıpti Ortodoks Kilisesi, Hz. İsa'nın doğum günü olarak bilinen Noel Bayramı'nı, gece yarısı düzenlenen bir ayinle kutlandı. Kıpti Ortodoks Kilisesi'nin 118'inci dini lideri Patrik Tovadros'un yönettiği ayine, Mısır'daki Kıpti Hıristityanlar yoğun ilgi gösterdi. 

         Patrik II. Tovadros, başkent Kahire'nin doğusunda yer alan Abbasiye Katedrali'nde yapılan ve yaklaşık 5 bin kişini katıldığı ayinde yaptığı konuşmada, ''başta Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi olmak üzere, yetkililerin ülke yönetiminde hikmetle hareket etmesi ve bölgede barışın sağlanması için dua ettiğini'' söyledi. 

         II. Tovadros, ''Sevgili ülkemiz Mısır'da barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması için dua ediyoruz'' dedi. Konuşmasını dini konular üzerinde yoğunlaştıran ve ülkedeki siyasi gelişmelere değinmeyen Ortodoks Patriği, uluslararası konulara ilişkin, siyasi ve ekonomik bunalımlar yaşayan Mısır dışındaki bölge ülkeleri için iyilik ve barış temennisinde bulundu. 

         Kutlamalara Cumhurbaşkanlığı Divan Başkanı Muhammed Rifa et-Tahtavi, siyasetçiler, parti ve siyasi grup temsilcileri de katıldı. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de Patrik Tovadros'u telefonla arayarak kutlama mesajını ilettiği öğrenildi. 

         Ortodoks Hıristiyanlar, Gregoryen takvimi ile Jülyen takvimi arasındaki gün farkından dolayı Noel'i, Katoliklerin aksine 6 Ocak'ı 7 Ocak'a bağlayan gece kutluyor. (aa)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir