KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / İhsanoğlu, Endonezya'da Dünya İslam Forumuna katıldı

İhsanoğlu, Endonezya'da Dünya İslam Forumuna katıldı

2 Mart 2009, Pazartesi   16:28

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof Ekmeleddin İhsanoğlu, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da düzenlenen 5. Dünya İslam Ülkeleri Ekonomik Forumuna katıldı. Bu yıl Endonezya'da düzenlen forum, İslam ülkelerinin Davos'u olarak nitelendiriliyor.

Toplam 35 ülkeden bin 500'ün üzerinde delegenin katılımıyla düzenlen forum bu yıl "Gıda ve Enerji Güvenliği ile Küresel Finansal Kriz Dalgasının Durdurulması" teması altında toplandı. 5. İslam Ülkeleri Ekonomik Forumu, İslam ülkelerindeki iş imkanlarının geliştirilmesi amacıyla kadınların iş dünyasına katılımların arttırılması ve genç girişimcilerin iş dünyasında daha etkin rol oynaması konularını öncelikli gündem maddesi olarak belirledi. Forum çok sayıda ekonomi liderini, iş dünyasının önemli aktörlerini, farklı alanlardan üst düzey yöneticileri, düşünürleri ve bilim adamlarını da bir araya getiriyor.

İKT ÜYE ÜLKELERİ ARASINDA TİCARET GELİŞİYOR

Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu açılış seremonisinde yapmış olduğu konuşmada bu forumun bütün dünyadaki Müslümanların ekonomik, sosyal ve siyasi olarak mevcut durumlarını geliştirilmesine yönelik önerilerin tartışıldığı ve somut kararların alındığı önemli bir platform olduğunu belirtti. İKT'nin ekonomik önceliklerinin İslam ülkelerinin daha yüksek oranlarda büyüyerek kalkınması, zenginleşmesi ve hem birbiri aralarındaki hem de küresel bazlı ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi olarak açıkladı.

İhsanoğlu, 10 yıllık eylem planında İKT'nin en öncelikli ekonomik hedefinin 2004 yılında üye ülkeler arasında yüzde 14,5 olan ticaretin 2015 yılında yüzde 20'ye çıkartılması olduğunu söyledi. Bu konuda önemli mesafelerin kat edilmiş olduğunu da belirten İhsanoğlu, 2008 yılında İKT üye ülkeleri arasındaki ticaretin yüzde 16,67 çıktığını da müjdeledi. Özellikle 2008'de yaşanan küresel ve finansal kriz başta olmak üzere bilhassa gıda ve enerji alanında yaşanan gelişmelerin bu forumun ana tartışma konularından olacağını belirtti

"YENİLENMEYE DAYALI ÖNLEMLER GEREKLİ"

Bir çok İKT üye ülkesinin ekonomik gelişmelerden olumuz etkilendiğini ve özellikle gıda alanında üretimi ve üretkenliği arttırmaya yönelik yenilenmeye dayalı önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Küresel ölçekte yaşanan finansal krizin fırsata çevrilmesi gerektiğini de söyleyen İhsanoğlu, yaşanan krizin özellikle üye ülkelerin aralarındaki işbirliğini ve ticaret hacimlerini arttırmaları için önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

Konuşmasının sonunda Prof. İhsanoğlu üye ülkelerin hükümet ve iş dünyalarını İKT'nin IDB SESRIC ve ICDT gibi ekonomik kuruluşlarından azami düzeyde istifade etmeye çağırdı.

YUDHOYONO: İKT ÜYE ÜLKELERİ İNSAN HAKLARINDA İLERLEME GÖSTERDİ

Ekmeleddin İhsanoğlu, 5. Dünya İslam Ülkeleri Ekonomik forumu esnasında birçok ikili görüşme de yaptı. Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono ile uzun bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede İKT ve Endonezya arasındaki ikili ilişkiler ve işbirliği konuları konuşuldu. Endonezya'nın İKT faaliyetleri içindeki büyüyen rolü vurgulandı. Görüşmenin sonunda Devlet Başkanı Yudhoyono, Genel Sekreteri göreve geldiğinden bu yana göstermiş olduğu üstün çalışmalarından ötürü tebrik etti. Üye ülkeler arasındaki bağların İKT liderliğinde geliştirilmesi misyonunu eksiksiz yerine getirmesinden ötürü Prof. İhsanoğluna takdirlerini sundu. İKT'nin 2005 yılında Mekke'de yapılan olağanüstü zirvesinden bu yana özellikle insan hakları konusunda alınan kararların iyi yolda gittiğini görmenin takdire şayan olduğunu dile getirdi.

İKT Genel Sekreteri ise Endonezya'nın demokratik deneyiminin özellikle İslam Dünyası için çok iyi bir örnek olduğunu belirtti. Vermiş olduğu destek ve göstermiş olduğu işbirliği için de Başkan Yudhoyono'ya teşekkürlerini sundu. Genel Sekreter İhsanoğlu, tsunami sonrası yetim kalmış 25 bin çocuk ile ilgili İKT'nin yürüttüğü çalışmalar hakkında da başkan Yudhoyono'ya bilgi verdiklerini de sözlerine ekledi.

İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu buradaki temasları kapsamında ayrıca Malezya Başbakanı Abdullah Ahmed Bedevi ile de görüştü. Başbakan Bedevi görüşme sonunda yaptığı açıklamada Prof. İhsanoğlu'na İKT'yi yeniden yapılandırdığı ve üye ülkeler arasındaki işbirliğini büyük oranda arttırdığı için teşekkür etti. İKT üye ülkeler arasındaki ticaret ve işbirliğini geliştirme vizyonunun öneminin özellikle yaşanılan kriz sırasında bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. İKT Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cakarta temaslarını bugün tamamlaması bekleniyor. (CİHAN)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir