KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / İngiltere, Afganistan’dan Orta Asya üzerinden çekilecek

İngiltere, Afganistan’dan Orta Asya üzerinden çekilecek

19 Şubat 2013, Salı   15:02

NATO'nun 2014 yılına kadar Afganistan'dan çekilme kararı almasının ardından, İngiltere bu ülkeden çekilme planlarını yapmaya başladı. İngiliz yönetimi, hem askerlerinin hem de askeri araçlarının güvenli bir şekilde geçişini sağlamak için diplomasi trafiği başlattı.

Uluslararası Koalisyon Güçlerindeki İngiliz askerleri, Orta Asya ülkeleri Özbekistan ve Tacikistan'dan çekilmeyi planlıyor.

İngiltere, Afganistan'dan geri çekeceği binlerce aracın güvenli şekilde geçişinin sağlanması için bölge ülkeleri Özbekistan ve Tacikistan ile görüşüyor. İngiliz yönetimi, Afganistan'dan bu ülkelerin sahasını kullanarak çekilmek istiyor.

Tacik basınında yer alan haberlere göre, İngiltere'nin Duşanbe Büyükelçisi Robin Ord Smit Tacikistan Ulaştırma Bakanı Nizom Hokimov ile bir araya geldi. Görüşmede, Afganistan'dan çekilmek isteyen İngiliz askerlerinin bu ülkenin sahasını kullanmasına yönelik konuyu görüşüldüğü kaydedildi. Ayrıca taraflar, Tacikistan ile İngiltere arasında hava ulaşımı alanındaki anlaşmanın imza sürecinin hızlandırılmasına ilişkin konuyu değerlendirdiği belirtildi.

Geçtiğimiz hafta İngiliz basınında, İngiltere yönetiminin Afganistan'dan çekilme sürecinde Özbekistan ile anlaştığına ve bu ülkeye bir takım askeri ekipmanları bırakmak istediğine dair haberler yer almıştı. İngiliz Savunma Bakanı Philip Hammond da, Özbekistan ile imzaladıklarını anlaşmanın bu ülkenin parlamentosu tarafından onaylandığını ve İngiltere'deki sürecin tamamlanmasıyla yürürlüğe gireceğini söylemişti.

İngiltere ile Özbekistan, İngiliz askerlerinin güvenli bir şekilde çekilmesi yönünde 3 anlaşma imzalayarak, zırhlı araçların demiryolu, askeri personel ve bazı ekipmanların ise havayolu ile taşınması kararlaştırılmıştı.

İngiliz Savunma Bakanlığı'nın bilgilerine göre, 2014 yılında Afganistan'dan 11 bin konteynır ve 3 bin zırhlı aracın çekilmesi bekleniyor. İngiliz askerlerinin de 2014 yılının sonuna kadar Afgan topraklarını terk etmesi hedefleniyor.

(CİHAN)

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir