KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Kazakistan uranyum üretimini artıracak

Kazakistan uranyum üretimini artıracak

22 Temmuz 2008, Salı   14:13

Kazakistan'ın 2009'da dünya uranyum üretiminde ilk sıraya yükselmesinin mümkün olduğu açıklandı.

Kazinform ajansının haberine göre, ulusal Kazatom Sanayi Başkanı Muhtar Jakişev bugün düzenlediği basın toplantısında, bu yıl üretime açılan ve önümüzdeki dönemde açılacak olan ocaklar ile birlikte Kazakistan'ın 2009 yılında dünya uranyum üretiminde birinci sıraya yükselmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Jakişev, bu yıl, üretim kapasitesi 300 ton olan Kaynar, bin tonluk Batıs Mınkudık, 3 bin tonluk Korasan-1 ocaklarının üretime katılması ve Ağustos ayı içinde üretime geçilecek 750 tonluk İyrekel, 2 bin tonluk Ingğay ile ticari üretime 2009'da başlanacak 2 bin tonluk Güney Ingğay ocakları ile birlikte uranyum üretiminin 9 bin tonu aşacağını söyledi.

Jakişev, önümüzdeki yıl içinde üretime geçilecek 2 bin ton kapasiteli Korasan-2, 500-750 ton kapasiteli Semizbay ocaklarının da katkısıyla 2009 yılı uranyum üretiminin 12 bin 826 tona uluşmasının beklendiğini kaydetti.

Kazatom Sanayi Strateji ve Pazarlama Dairesi verilerine göre, 2009 yılında Kanada'nın 11 bin 100 ton, Avustralya'nın 9 bin 430 ton uranyum üretmesinin beklendiğini belirten Jakişev, bu durumda üretimi 12 bin tonu geçecek Kazakistan'ın ilk sıraya yükselmesinin mümkün olduğunu ifade etti.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir