KAPAT
KAPAT
Haberler / DÜNYA / Kıbrıs'ta ürküten gerginlik

Kıbrıs'ta ürküten gerginlik

10 Temmuz 1996, Çarşamba

KKTC'de öldürülen, Cumhuriyetçi Türk Partisi yayın organı Yeni Düzen Gazetesi yazarı Kutlu Adalı'nın cenazesi dün kaldırılırken, Cumhurbaşkanı Denktaş, özellikle son zamanlarda suç oranlarının iyice arttığını belirterek, vatandaşlardan polise yardım etmelerini istedi.

Hükümet arayışlarını sürdüren KKTC'de parti başkanlarıyla görüştükten sonra basına bir açıklama yapan Denktaş, son zamanlarda ülkede cinayet, hırsızlık gibi olayların arttığını belirterek, bunların genelde Türkiye'den bir–iki günlüğüne KKTC'ye gelen işsiz insanlar tarafından yapıldığını söyledi. Denktaş, "İçimizdeki sirkatlar, soygunlar çoğalmıştır. Bunların çoğu Türkiye'den bir–iki günlüğüne gelen işsiz, parasız insanlar tarafından yapılmaktadır. Faili meçhul cinayetlerin çoğalması, bir ülkede büyük huzursuzluk yaratır. Bu tür olaylar o ülkenin asayiş konusundaki eksikliklerini ortaya çıkarır" dedi.

'ZAMANLAMA DÜŞÜNDÜRÜCÜ'

Adalı cinayetini üstlenen Türk İntikam Tugayı'nın

incelenmesini isteyen Denktaş, "Kutlu Adalı'nın öldürülme şekli, zamanlaması çok düşündürücüdür. Kıbrıs Türkleri'nin davalarının bir bakıma anlaşılmaya başlandığı ve Kıbrıs meselesini halletmek için üst seviyede ziyaretçilerimizin adaya geldiği veya gelmeye başladığı bir dönemde böyle bir cinayeti işlemek herhalde Türk cemaatinin davasına yarar veren bir olay değildir" diyerek olayı Rum tarafının işlemiş olabileceğini de ima etti. Ancak, cinayetin iç siyasi boyutu olabileceği de kaydediliyor.

54 TÜRKİYELİ SINIRDIŞI

Adalı cinayetinin ardından polis pansiyonlara yaptığı baskınlar sonucunda yakaladığı Türkiyeli'lerden 54'ünü sınırdışı etti. Aralıksız süren operasyonlarda çalışma izni olmayan ve kalış süreleri dolan Türkiye menşeli vatandaşlar, gemilere bindirilip Türkiye'ye gönderiliyor. Öte yandan ülkeye girişlerde kontrollerin artırıldığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Denktaş, pansiyonlarda kalan işçilerin önemli bir sorun teşkil ettiğini söyleyerek, "İçimizdeki pansiyon enflasyonu da önemli bir sorundur. Bunların hakikaten pansiyon olup olmadıkları, gereken kurallara uyup uymadıkları tesbit edilmelidir" dedi. Gazeteci–yazar Kutlu Adalı'nın

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Zaman Gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.
Bu haberler de ilginizi çekebilir